Domácí

Volební komisaři nemusí prokazovat bezinfekčnost, stačí jim respirátor

Na obecní úřady už dorazily metodické pokyny týkající se nadcházejících voleb. Z nich vyplývá, že členové volebních komisí nemusejí mít očkování ani platný covidový test. Tedy podmínky, které platí pro každého návštěvníka restaurace nebo kina.

Příští týden v pátek a v sobotu se v Česku konají volby do Poslanecké sněmovny. Ve volebních místnostech se tak vystřídá velká řada lidí, kteří spolu přijdou do kontaktu a hrozí tak šíření covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo manuál, který nařizuje všem členům volební komise i voličům, mít po celou dobu nasazený respirátor. Členové volebních komisí se ale nemusí prokazovat bezinfekčností, jako je například test nebo očkování.

"Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2021 se členům okrskové volební komise po celou dobu přítomnosti na zasedání této komise, všem osobám přítomným ve volební místnosti v průběhu hlasování a sčítání hlasů, všem osobám přítomným při hlasování do přenosné volební schránky a všem osobám přítomným při hlasování zvláštním způsobem hlasování nařizuje mít nasazen ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % podle příslušných norem, které brání šíření kapének," píše se v nařízení.

Související obsah

"Nic o očkování či bezinfekčnosti se zatím neřešilo, byla jsem zatím ve všech volebních komisích za poslední dobu, i v těch během největší vlny koronaviru, myslím si, že to bude probíhat stejně. Dezinfekce, respirátory, rozestupy," řekla pro TN.cz členka volební komise z Ostravska.

Někteří komisaři přitom vyrazí s volebními urnami i za seniory do domovů důchodců. ​"Rozhodně bych doporučil, že by to měli mít. Vystřídá se tam spousta lidí, desítky stovky, je to potencionální riziko nejen pro členy komisí, ale i pro samotné voliče, i ty seniory," myslí si virolog Jiří Černý.

To, že není potřeba dokazovat bezinfekčnost, potvrdila také Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra, které volby zaštiťuje. "Uvedené opatření nevyžaduje prokazování bezinfekčnosti, stanoví nicméně ve volebních místnostech povinnost nošení ochrany dýchacích cest v podobě respirátoru," uvedla Malá.

V Česku přitom aktuálně stále platí nutnost prokázat svou bezinfekčnost při návštěvě některých služeb nebo hromadných akcí. Týká se to například návštěvy kina, divadla či koncertů. Respirátor (nebo jiný technicky stejně účinný prostředek) je stále povinné nosit ve všech uzavřených prostorech. Lidé tak musí nosit respirátor v prodejnách, provozovnách, v zařízeních zdravotnických i sociálních služeb, na hradech, zámcích, v muzeích, ale i ve veřejné dopravě nebo jiných dopravních prostředcích (pokud nejste členové jedné domácnosti), na mezinárodních letištích a na nástupištích.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz