Volby do Poslanecké sněmovny 2021

V debatě na Nově se utkali Babiš, Bartoš a Fiala. Podívejte se na celý záznam

Předvolební kampaň ve čtvrtek večer vyvrcholila na televizi Nova. Debatu tří mužů, kteří mají největší šanci volby vyhrát, moderoval Rey Koranteng. Bouřlivá diskuze se strhla hlavně kolem ekonomických témat jako jsou zdražování elektřiny nebo růst zadlužení České republiky. Andrej Babiš (ANO) se do konkurentů opřel s tím, že jako politolog a IT expert ekonomice ani jeden nerozumí.

Do poslední televizní debaty přišel ve čtvrtek večer diskutovat lídr hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice SPOLU Petr Fiala (ODS) a lídr koalice PIRSTAN Ivan Bartoš (Piráti)Hlavními tématy diskuze byly covid-19, ekonomika i klima

Prvním tématem, které politici řešili, byl covid-19. Všichni apelovali na očkování. Právě to je podle nich zcela zásadní pro boj s nemocí. Podle premiéra Andreje Babiše je situace s covidem momentálně stabilní. "Jsme připravení na eventuální zhoršení. Je teď jiné kritérium a to je počet hospitalizovaných, který je nízký," řekl Babiš. Opozice vládu zkritizovala za nepovedenou očkovací kampaň. 

Dalším velkým tématem byla ekonomika. Řešilo se zdražování elektřiny i rostoucí inflace a znehodnocování úspor. Podle lídra koalice SPOLU Petra Fialy může za zdražování vláda, která svým špatným hospodařením lidem znehodnotila úspory. "Kdybyste si v roce 2015 dali pod polštář 1 000 korun, tak teď je z toho 850 korun," popsal Fiala. "Vláda si na svoje výdaje půjčovala a peníze proto logicky ztrácí hodnotu," řekl Bartoš.

Podle Babiše ale vláda investovala do lidí. "My jsme snížili daně, navyšovali důchody, platy. Lidi se chovali rozumně, peníze neutratili. Opozice argumentuje, že naši občané tím, že jsme jim dali peníze, zvýšili inflaci, to je absurdní," řekl premiér. Dodal, že tomu opozice nerozumí. "Pan politolog a pan ajťák tomu nerozumí," řekl na adresu Petra Fialy a Ivana Bartoše. "Když jste kupoval zámečky ve Francii, pane premiére, já jsem řídil jednu z největších českých institucí Masarykovu univerzitu. Tak mi neříkejte, že tomu nerozumím," reagoval na to ostře Petr Fiala.

Související obsah

V debatě zazněly také hlasy manželek všech tří lídrů"Proč by Andrej měl být premiér? Já nikoho lepšího vlastně neznám. Je urputný, takže všeho, co si zamane, dosáhne. Jsem na něj neskutečně pyšná," řekla Monika Babišová. "Má spoustu životních i profesních zkušeností a také spoustu dobrých vlastností. Když něco začne, vždycky to dotáhne do konce. Je velmi vzdělaný a sečtělý," řekla o svém muži Jana Fialová. "Ivan by měl být premiérem, protože je čestný člověk. Mít premiéra, který nelže a nekrade, by byla změna, kterou všichni potřebujeme a doufám, že i zasloužíme," řekla na závěr manželka Ivana Bartoše Lydia.

Dalším tématem diskuze byla také otázka klimatu. Babiš se tvrdě pustil do Evropského parlamentu kvůli spalovacím motorům. "To je zase ten produkt Evropského parlamentu, ten zeleno-pirátský. Oni se vůbec nezeptali lidí, jestli si budou kupovat ta auta, nebo ne. My říkáme, že nedopustíme, aby skončil prodej aut se spalovacími motory," prohlásil. Podle Bartoše ale žádný zákaz nehrozí. "Nikdo spalovací motory nezakazuje. Automobilky na ně samy přecházejí, vidí to jako možnost, kterou ten trh si určí. Při sériové výrobě cena půjde dolů a bude dostupná jako u spalovacích," řekl Bartoš. Petr Fiala by ovšem chtěl nejprve snížit ceny elektroaut. "Auto není luxus, ale životní nutnost," uvedl Fiala.

Kromě večerní debaty lídrů tří nejsilnějších politických subjektů odvysílala televize Nova také debatu dalších čtyř politických stran. Zúčastnili se jí předsedové SPD, KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz