Volby do Poslanecké sněmovny 2021

V Česku začaly volby do Sněmovny. Jakým chybám se při hlasování vyhnout?

Odstartovaly volby do Poslanecké sněmovny. Jako první mohli v České republice hlasovat lidé v karanténě nebo izolaci. Už v pátek se ale otevřou volební místnosti. Pokud chcete, aby váš hlas byl při volbách platný, je důležité se vyvarovat několika chybám.

Volby do Sněmovny proběhnou 8. a 9. října letošního roku. Volební místnosti budou v pátek otevřené od 14:00 do 22:00, v sobotu je budou lidé moci navštívit od 8:00 do 14:00. Přestože většina hlasů je odevzdána v pořádku, podle náměstka ministra vnitra Petra Vokáče lze udělat několik chyb, které váš hlas mohou zneplatnit.

Nejčastější chyby

Jednou z hlavních chyb, se kterou se komise potýkají, je, že si volič zapomene své doklady. "Je to problém, protože je potřeba, abych prokázal svou totožnost," řekl ve Snídani s Novou Vokáč. Kvůli pandemii koronaviru se navíc musí dodržovat hygienická opatření. Lidé by proto měli myslet na to, že do volebních místností musí vstoupit se zakrytým nosem a ústy.

Související obsah

V případě, že volič zapomene hlasovací lístky doma, nic se neděje. Komise mu přímo na místě dá jiné. Po zkontrolování totožnosti poté přichází na řadu samotné hlasování.

Klíčové je, v jaké obálce svůj hlas do urny hodíte. "Volič dostal do své schránky volební lístky v modré obálce. Tu buď vyhodí nebo ji nechá doma. Do urny se hlasy vhazují v šedivé obálce, kterou lidé dostanou přímo od komise ve volební místnosti," vysvětlil Vokáč. Pokud by člověk vhodil hlasovací lístky do urny v jiné než šedivé obálce, jeho hlas bude neplatný.

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách:

Do obálky vkládáte vždy jeden hlasovací lístek, kterým zvolíme jednu příslušnou stranu, hnutí nebo koalici. "Jakmile budou v obálce dva lístky, už je to opět neplatné," upozornil Vokáč. Je důležité si dát také pozor, aby hlasovací lístek nebyl roztrhnutý napůl, jinak nebude vaše volba opět platit.

Související obsah

Volební lístek zvolené strany, hnutí nebo koalice si může volič také upravit. K dispozici má totiž čtyři preferenční hlasy. "Dělá se to tak, že se zakroužkuje číslo před jménem zvoleného kandidáta," vysvětlil Vokáč.

Pokud se člověk splete a zakroužkuje více kandidátů, na jeho preferenční hlasy nebude brán ohled. I nadále však hlas zůstane platný pro danou stranu, hnutí nebo koalici.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz