Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Babiš po hořké prohře obrátil. V politice zůstane i jako opoziční poslanec

Zatímco v koaličních uskupeních se slavilo a vyjednávalo o budoucí vládě, členové hnutí ANO za sebou zavřeli dveře a většina z nich přestala komunikovat. Pro předsedu hnutí Andreje Babiše to byl podle odborníků nepříjemný den. Porážku ve volbách prý rozhodně nečekal. V neděli to ostatně sám přiznal. A oznámil, že ve Sněmovně zůstane i jako opoziční poslanec.

Na Andreje Babiše čekaly po celý den ve volebním štábu desítky novinářů i členové jeho hnutí. On přijel do Centra pohybové medicíny na Chodově jako poslední. Výsledek voleb ale nechtěl komentovat.

"Nemůžu, protože my budeme mít tiskovou konferenci," proběhl kolem médií. Jeho manželka Monika se vyjádřila za něj. "Prohráli, jsou druhý, no," posteskla si.

Téměř dvě hodiny si prý Babiš následně analyzoval výsledky a připravoval projev. Podle zúčastněných působil klidně a vyrovnaně, na tiskové konferenci ale neskrýval zklamání.

Související obsah

​"Takže dobrý večer, dámy a pánové, já bych chtěl samozřejmě v první řadě poděkovat našim voličům. Já myslím, že ten náš výsledek je skvělý, my jsme sami takový výsledek nečekali," prohlásil nakonec před novináři.

"Na tváři Andreje Babiše se zračilo překvapení, zklamání, smutek. Stejně tak i na jeho nejbližších spolupracovnících nebo na jeho manželce. V průběhu té konference jsme viděli jistý obrat, kdy z něj možná to napětí spadlo a začal se nad některými otázkami usmívat," domnívá se politolog Lukáš Jelínek.

Po dotazech novinářů se na další dvě hodiny odebral do ústraní, důvod k bujarým oslavám neměl. Volební štáb opustil krátce před 23. hodinou.

Babiš jede dál

Babiš měl v pondělí odletět na dvoudenní jednání Visegrádské skupiny s egyptským prezidentem, cestu ale zrušil. V neděli přiznal, že ho prohra ve volbách překvapila. 

Související obsah

​"Musím říct, že to bylo překvapení, mysleli jsme, že vyhrajeme," řekl v Čau lidi. Vše nasvědčuje tomu, že nezvládne sestavit vládu. Koalice SPOLU a PIRSTAN mají dohromady 108 poslanců a zavázaly se, že s nikým jiným o vzniku kabinetu jednat nebudou. Babiš chtěl v případě, že skončí v opozici, politiku opustit, svůj postoj ale přehodnotil.

"Stokrát mi můžeme říkat, že mám vypadnout na Slovensko. Já jsem český premiér, hrdý Čech a zkrátka to nevzdám. Takže mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té Sněmovně. Pokud skončíme v opozici, tak tam budu," oznámil Babiš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz