Zahraničí

Kim se tvrdě pustil do USA, slíbil vybudování neporazitelné armády

Kim se tvrdě pustil do USA, slíbil vybudování neporazitelné armády

Severokorejský lídr Kim Čong-un označil v pondělí Spojené státy za hlavní příčinu nestability na Korejském poloostrově. Diktátor zároveň uvedl, že má v plánu vytvořit neporazitelnou armádu, tak aby jeho země už nebyla v ohrožení.

Podle Kim Čong-una je vývoj zbraní v jeho zemi potřebný, a to vzhledem k nepřátelské politice USA a zbrojení na straně Jižní Koreje. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena však opakovaně uvedla, že vůči KLDR nemá žádné nepřátelské úmysly, informuje Guardian.

"Jsem velmi zvědavý, jestli existují lidé nebo země, které tomu věří. Vzhledem k jejich jednání není důvod se domnívat, že jejich chování není nepřátelské," řekl Kim Čong-un podle oficiální severokorejské agentury KCNA. Kim pronesl řeč v pondělí na výstavě obranného rozvoje, ta byla uspořádána k 76. výročí od chopení se vládnoucí strany moci.

Související obsah

​Diktátor zároveň uvedl, že se chystá vybudovat neporazitelnou armádu, tak aby byla jeho země v bezpečí. Pchjongjang v posledních týdnech odpálil nový typ řízených střel dlouhého doletu a úspěšně otestoval novou hypersonickému střelu hwasong-8.

OSN přitom zakazují KLDR uskutečňovat zkoušky balistických raket, které by mohly v závislosti na své konstrukci nést i jadernou hlavici. K významnému zhoršení vztahů mezi KLDR a USA došlo v roce 2019, kdy ztroskotalo jednání Kim Čong-una s tehdejším šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem ve Vietnamu, a to z důvodu neshody v otázce případného zmírnění sankcí USA vůči KLDR.

Naopak sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una před nedávnem uvedla, že je KLDR připravena jednat o míru s Jižní Koreou za předpokladu, že se dodrží sjednané podmínky. Kim Jo-čong tak reagovala na prohlášení Valného shromáždění OSN ohledně ukončení válečného stavu mezi oběma zeměmi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz