Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby položily KSČM a ČSSD i finančně. Hrozí jim prodej majetku

Prohra ve volbách stála KSČM a ČSSD nejen poslanecká křesla, ale také velké peníze. Stranické pokladny přijdou o příspěvky na provoz, které dostávaly od státu. Obě tak budou muset hledat nové příjmy. A nevylučují, že budou muset prodat některé budovy nebo zvýšit stranické příspěvky.

KSČM i ČSSD získaly ve volbách přes 1,5 procenta. A tak mají nárok na peníze od státu. V příštích čtyřech letech má ČSSD dostat přes 62 milionů korun, KSČM necelých 50. V minulém volebním období přitom braly přes 130 milionů korun. Velké finanční problémy to může znamenat hlavně pro silně zadluženou ČSSD.

"Sociální demokracie splácí úvěry z těch drahých kampaní, které byly do roku 2010, kdy to zadlužení strany bylo extrémní," vysvětlil místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

Související obsah

Sociální demokraté mají na krku dvě půjčky na více než 300 milionů i závazky související s kauzou kolem Lidového domu. Dosud totiž není ukončený spor s dědici advokáta Zdeňka Altnera kvůli právním službám, které straně poskytl ve sporu o její sídlo. V případu jde o dalších více než 300 milionů korun. A tak budou muset hledat příjmy jinde.

"Jestliže členský příspěvek je teď 100 korun a u pracujících 300 korun, že by se dal ten příspěvek zvednout třeba o 50 %. Já jako starosta platím 10 tisíc korun, tak si nedovedu představit, že by to navýšení bylo o víc než 10 %," doplnil Šmarda.

"Výhodou sociálních demokratů je, že jsou tradiční politickou stranou, která vlastní řadu nemovitostí. Kdyby bylo nejhůř, vždycky mají možnost se některé ze svých nemovitostí zbavit a své dluhy tak pokrýt," myslí si politický analytik Lukáš Jelínek.

Sociální demokracie už teď pronajímá část Lidového domu a celý Lannův palác, který stojí nedaleko. Z pronájmu mají ročně zhruba 20 milionů korun. "Pokud by se obě nemovitosti prodávaly, tak by obě samy o sobě měly hodnotu k jedné miliardě korun," řekl realitní makléř Jan Kratochvíl.

Související obsah

Sociální demokraté vlastní asi 12 nemovitostí, mimo jiné třeba kulturní dům Střelnice v Hradci Králové. "Jestliže má ČSSD ve většině krajů nějakou nemovitost, tak by se měli zaměřit na to, kde ty nemovitosti nejsou pronajaté, a pokusit se maximalizovat výnos," sdělil Šmarda.

Šetřit boudou muset i komunisté, předvolební kampaň je stála zhruba 22 milionů korun. "My se majetku zbavovat nebudeme, ale budeme spíše volit dlouhodobý pronájem," uvedl místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

Už teď pronajímají prostory ve svých budovách restauracím, lékárnám či cestovním kancelářím.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz