Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Nemocnice, ve které leží Zeman, vydala prohlášení

Koalice SPOLU a PirSTAN by nejpozději do 8. listopadu chtěly mít podepsanou koaliční smlouvu. Jednat chtějí i s prezidentem Milošem Zemanem, který prý už se schůzkou souhlasil. Nemocnice, ve které prezident leží, ve středu vydala prohlášení týkající se spekulací o zdravotním stavu prezidenta.

Povolební vyjednávání pokračují. Koalice SPOLU a PirSTAN se ve středu dohodly na vzniku šesti skupin, které budou řešit jednotlivé programové oblasti. "Všechna společná jednání by měla vést k tomu, abychom nejpozději do 8. listopadu mohli podepsat koaliční smlouvu," uvedl lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala.

Podívejte se na záznam z tiskové konference:

​Dodal také, že již požádal o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Jednal prý s kancléřem Vratislavem Mynářem. "Jsme domluveni, že o termínu se budeme bavit, až bude pan prezident z jednotky intenzivní péče a bude možné, aby realizoval svůj pracovní program," řekl Fiala.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček žádost o schůzku potvrdil, ale neuvedl ani přibližný termín, kdy by se mohla konat. "Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, o setkání. Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční v pozdějším termínu," uvedl mluvčí.

​Nemocnice se ohradila

Ústřední vojenská nemocnice, ve které je hospitalizovaný Miloš Zeman, ve středu na svých stránkách zveřejnila prohlášení. Konkrétní informace o stavu prezidenta nesdělila, ale ohradila se proti některým vyjádřením. "V médiích se téměř denně objevuje řada spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných vyjádření, která zaznívají v kontextu s hospitalizací pana prezidenta a neoprávněně vrhají stín na ÚVN. Můžeme veřejnost ujistit, že se panu prezidentovi a všem pacientům ÚVN dostává náležité péče. Léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta. ÚVN nese zodpovědnost za svá vyjádření. Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů ať již do médií, nebo na sociálních sítích," uvedla mimo jiné mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

​Jednání o vládě

Předsedové koaličních stran se znovu sejdou v úterý 19. října. Programové skupiny se ale budou scházet už dříve. "Dnes do půlnoci dokončíme nominace těch lidí do jednotlivých pracovních skupin za naše politické strany, ty začnou pracovat okamžitě," řekl Fiala.

8. listopad je nejzazší termín, kdy musí být koalice na všem domluveny. "Musí být shoda na programu, struktuře vlády i jejím personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat," dodal Fiala. Právě 8. listopadu by se nejpozději mohla konat ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Lhůta na její svolání je totiž 30 dní od voleb.

Konkrétní programové oblasti, rozdělení ministerstev a jejich personální obsazení budou koalice oficiálně řešit až v příštích týdnech. Zatím je to podle jejich představitelů předčasné a jedná se o spekulace. 

Jednaly koalice SPOLU a PirSTAN o konkrétních kandidátech na ministry? Podívejte se na rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou:

​Místopředseda STAN Věslav Michalik označil středeční jednání jako slibné. "Jednání o budoucí vládě bylo přátelské, férové a slibné. Máme harmonogram jak dospět k dohodě do data ustavující schůze Sněmovny, tedy do 8.listopadu 2021. Mám z toho fakt dobrý pocit," napsal Michalik.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz