Domácí

Vystrčil: Zeman podle lékařů není schopen pracovat, prognóza je nejistá

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Praha (ÚVN) Miroslav Zavoral v pondělí odpověděl předsedovi Senátu Milošovi Vystrčilovi na jeho dotazy. Měl uvést, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat práci a další prognóza jeho zdravotního stavu je nejistá. Senátoři se radili, co z odpovědi smí zveřejnit.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že zpráva ÚVN obsahuje tři základní sdělení:

  • prezident Zeman za současné situace není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat jakékoliv pracovní povinnosti
  • Zemanova prognóza je krajně nejistá a Zemanův návrat do funkce málo pravděpodobný
  • o stavu prezidenta Miloše Zemana byl vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář informován již 13. října

Podle senátorů je situace okolo zdravotního stavu prezidenta natolik vážná, že by měl být aktivován dlouho diskutovaný článek 66. Ten Zemana nepřipraví o funkci prezidenta, ale zajistí, že jeho pravomoci dočasně převezmou premiér a předseda Sněmovny. V úterý se zástupci vedení Senátu sejdou s šéfy sněmovních stran, aby probrali další postup.

Související obsah

"Není jiná možnost, než se na základě lékařské zprávy bavit o aktivaci článku 66," řekl za senátory Jiří Růžička. "Nikdy jsme se neptali na diagnózu. Ptali jsme se jednoznačně, jestli je schopen prezident vykonávat své povinnosti a jaká je prognóza vývoje, jestli ty povinnosti bude moct vykonávat. Nic jiného jsme nikdy nechtěli vědět,“ dodal.

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral zaslal oficiální cestou předsedovi Senátu odpovědi na otázky ohledně zdraví prezidenta Miloše Zemana v pondělí ráno. ÚVN to oznámila v tiskové zprávě.

"Obsah odpovědi, z důvodu dodržování zákonných ustanovení, ÚVN zveřejňovat nebude," uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

V tiskové zprávě ÚVN píše, že ředitel Zavoral zaslal odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti. "Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblastí medicíny a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva za součinnost," doplnila mluvčí Zinke.

"Tu zprávu jsem si přečetl a aby bylo jasné, co z toho můžu zveřejnit, musím se poradit," uvedl pro TN.cz krátce poté Vystrčil. Se zprávou chtěl nejprve seznámit své kolegy. "Až bude vše zřejmé, budu se snažit dát veřejnosti co nejvíce možných informací, ale bude to někdy až odpoledne či večer," doplnil v pondělí. Celou záležitost konzultoval také ještě s právními experty.

Související obsah

​Babiš: Informace o Zemanově zdraví je překvapivá

K prohlášení Vystrčila se vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO). Pro Radiožurnál pronesl, že informace nemocnice o Zemanově zdravotním stavu je pro něj překvapivá a není to dobrá zpráva. Tvrdil, že je připraven jednat o dalším postupu.

A zpráva o Zemanově zdraví prý zaskočila i předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který čelí kritice po návštěvě prezidenta v nemocnici bez vědomí ošetřujícího lékaře. "Tyto informace jsem samozřejmě neměl a dověděl se je až dnes z médií," sdělil TN.cz. "Mám pocit, že schůzka byla součástí nějakého scénáře. Ale stále vycházím z toho, že se jednalo o vůli prezidenta," dodal.

Pevné zdraví popřál Zemanovi šéf koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala. "Přeji prezidentu Miloši Zemanovi hodně sil a brzké uzdravení. Zpráva ÚVN o tom, že prezident Zeman není v tuto chvíli schopen vykonávat svou funkci, je velmi závažná. Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem," reagoval.

"Článek 66 slouží k situaci, do které jsme se dostali. Pokud podle dopisu z ÚVN není a nejspíš ani nebude prezident schopen vykonávat své pravomoce, musíme tyto pravomoce rozdělit mezi jiné ústavní činitile, aby nedošlo k paralýze země," uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU). 

"Naše země se nachází ve velmi vážné situaci. Pokud není pan prezident schopen vykonávat pracovní povinnosti, je potřeba o tom nelhat a najít shodu nad tím, jak tuto situaci řešit. Citlivě a s důrazem na zájmy našich občanů. Panu prezidentovi přeji zdraví," reagoval předseda STAN Vít Rakušan (PIRSTAN).

Podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš (PIRSTAN). "Podle zprávy ÚVN není prezident Zeman v současné chvíli schopen vykonávat pracovní povinnosti spojené se svým úřadem. Zítra se proto v Senátu sejdu s předsedy ostatních sněmovních stran a senátních klubů. Budeme probírat další postup a aktivaci článku 66," sdělil.

"Mala mens, malus animus (v překladu zlá mysl, zlý duch)," reagoval na oznámení Vystrčila hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jak se bude situace ohledně zdraví prezidenta Miloše Zemana řešit? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz