Ekonomika

Ceny plynu v Evropě začaly klesat. Češi se zlevnění ale letos nedočkají

Doposud rekordní ceny plynu začínají v Evropě postupně klesat. Ruský Gazprom totiž plánuje posílat více dodávek do Evropy. Cílem firmy je údajně snížení ceny o 60 procent. Podle ekonomů to ale Češi letos s největší pravděpodobností nepocítí.

Zemní plyn ve čtvrtek zlevňuje. Klesají i ceny elektřiny. Ruský prezident Vladimir Putin totiž ve středu oznámil, že po 8. listopadu navýší dodávky plynu do Evropy.  Data obchodního uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku proto ukazují pokles ceny plynu téměř o devět procent. Krátce po čtvrtečním poledni spadla pod 1 000 dolarů za 1 000 metrů krychlových.

"Klesání cen se pro spotřebitele neprojeví hned," uvedl pro TN.cz ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj rozhodne, jestli Rusové skutečně více plynu pošlou. Zatím se podle něj jedná hlavně o reakci na politický projev. Pokud ale skutečně začnou posílat více plynu, v příštím roce by se ceny mohly začít snižovat.

Související obsah

Státní energetická společnost Gazprom by podle posledního rozhodnutí měla po naplnění zásobníků v Rusku poslat více plynu do Evropy. V poslední době byla cena energií v celé Evropě rekordně vysoká. Cílem Moskvy je snížit ji v příštích letech o asi 60 procent, uvedla agentura Bloomberg. Dlouhodobější růst cen by totiž zničil poptávku po plynu Gazpromu.

Vliv pravděpodobně mělo i nedávné prohlášení německého ministerstva hospodářství. To napsalo, že provoz plynovodu Nord Stream 2 neohrozí bezpečnost dodávek plynu do Evropské unie. Nový plynovod je tak blíže ke spuštění provozu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz