Domácí

Vláda podá kvůli pádu Bohemia Energy trestní oznámení, prohlásil Babiš

Vláda kvůli pádu Bohemia Energy podá trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání, uvedl v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Prostřednictvím svého pořadu na facebooku prozradil také to, že chce znovu prosadit institut hromadné žaloby.

"Čau lidi, řešíme Bohemia Energy, člověk se dozví neuvěřitelné věci. Podáme trestní oznámení na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuju, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem," okomentoval svůj příspěvek na facebooku premiér.

V pořadu pak Babiš upřesnil, že trestní oznámení za vládu podá a podepíše vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

Hlavní problém vidí Babiš zejména v tom, že po krachu společnosti typu Bohemia Energy přichází na řadu dodavatel poslední instance (DPI). Vyzval, aby si lidé co nejrychleji našli novou firmu, která jim energie poskytne levněji. "Pokud si vezmete dodavatele na šest měsíců, tak rozpočítají zálohy na šest měsíců a ty jsou obrovské. Lepší je vzít si dodavatele na delší období," doporučil.

Související obsah

​Vláda teď podle něj řeší s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zastropování záloh. Doufá, že v pondělí už se vše dořeší. "Ideální by bylo, kdyby ti, kteří byli podvedeni, platili stejné zálohy. Uvažujeme i o dalších alternativách,“ doplnil Babiš a dodal, že ministerstva vyjednávají o možnostech poskytnutí mimořádné pomoci jako u tornáda.

Premiér ve svém pořadu také sdělil, že vláda v pátek projedná návrat k tzv. institutu hromadných žalob. "V každém případě doporučuju, abyste se koordinovali. Hromadná žaloba, to znamená jedna žaloba a stovky nebo tisíce lidí, dnes není možná, ale můžete se koordinovat, společně postupovat vůči této skupině firem,“ vyzval Babiš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz