Zahraničí

Čtveřice astronautů se dočkala. Raketa Falcon 9 zamířila k vesmírné stanici

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX odstartovala z Floridy. Na palubě má čtyřčlennou posádku. Cílem mise je Mezinárodní vesmírná stanice. Tam by měli astronauti doletět v pátek brzy ráno našeho času.

Čtveřice astronautů se konečně dočkala. Několikrát odkládaný start rakety Falcon 9 proběhl úspěšně. Velkolepá událost se neobešla bez davu diváků, kteří odlet rakety z floridského mysu Canaveral sledovali se zatajeným dechem.

"Bylo úžasné pozorovat, jak raketa startuje. Vidíte tu oranžovou záři a najednou se vznese nahoru a až potom uslyšíte ten zvuk. Je to dechberoucí," popsal zážitek jeden z diváků Kenneth Johnson.

Cílem vesmírné lodě Crew Dragon je Mezinárodní vesmírná stanice. Tam by měla kapsle doputovat po zhruba 22hodinové cestě v pátek okolo jedné hodiny ráno našeho času.

Související obsah

​Posádku tvoří tři Američané, včetně jedné ženy a Němec Matthias Maurer, který je astronautem Evropské vesmírné agentury. "Až ve chvíli, kdy se dostaneme do vesmíru, si uvědomím, že se to doopravdy děje," svěřil se se svými pocity člen posádky Raja Chari.

Start rakety byl původně plánovaný na konec října a musel být několikrát odložen. Buď kvůli špatnému počasí, nebo blíže nespecifikovaným zdravotním problémům jednoho z astronautů.

Kvůli zpoždění se čtveřice nestihla na Mezinárodní vesmírné stanici potkat s další čtyřčlennou posádkou, která ji opustila už v pondělí. Noví obyvatelé stanice mají během půlročního pobytu vykonávat řadu vědeckých experimentů.

Jde už o třetí misi na Mezinárodní vesmírnou stanici, na které SpaceX Elona Muska spolupracuje s NASA. Celkem je to popáté, co společnost poslala lidi do vesmíru.

sei, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz