Domácí

Když nepřijdou dárky včas, můžete získat peníze zpět! Inspekce řekla, jak na to

Před Vánoci se často stává, že dárky, které si zákazník objednal, nedojdou včas. U seriózního obchodníka můžou lidé odstoupit od smlouvy. V případě, že se stal člověk obětí podvodu a platil kartou, může využít reklamaci platby. Uvedl to ve čtvrteční Snídani s Novou mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Českou obchodní inspekci (ČOI) čeká o Vánocích nejvytíženější období. Kromě toho, že bude kontrolovat silvestrovskou pyrotechniku, stěžují si lidé na nedodání vánočních dárků.

"Pokud jde o seriózního obchodníka, máte při nákupu možnost odstoupit do 14 dnů bez udání důvodů od kupní smlouvy," poradil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich ve čtvrteční Snídani s Novou. Lhůta sice začíná předáním zboží, od smlouvy ale můžete odstoupit i dříve, než dorazí. Musíte o tom ale informovat obchodníka.

Od všeho se ale odstoupit nedá. To se týká například softwaru či zboží, které je z hygienických důvodů zabaleno, to jsou například holicí břitvy.

Spolehlivé obchodníky můžou lidé najít na nezávislých srovnávacích webech. "Ty fungují v Česku dobře. Srovnávají cenu a můžete se podívat na hodnocení lidí, kteří nakupovali před vámi," uvedl mluvčí Fröhlich.

V kontaktu e-shopu by měli lidé najít IČO provozovatele a adresu společnosti. "Pokud nenajdete vůbec žádné kontaktní údaje, jde o první varovný signál," upozornil Fröhlich.

Související obsah

Pokud nakoupíte u neseriózního obchodníka, který nechce vrátit peníze a odmítá komunikovat, máte ještě jednu možnost. Po platbě kartou mohou lidé využít reklamaci platby, takzvaný chargeback. 

"Dojdete do banky, vyplníte formulář, že jste zaplatili zboží, které nepřichází a stali jste se třeba obětí podvodu. Oni umí navrátit tu platbu zpátky na váš účet," poradil mluvčí ČOI. Není na to však právní nárok, některé banky jsou méně ochotné to udělat. "Službu má každý, kdo platí kartou. Platí to až do 13. měsíce od platby," dodal.

Pokud jste ale platili převodem z účtu na účet, chargeback využít nelze. "Máte jedinou možnost, tedy dojít na policii, že jste se stali obětí podvodu," řekl Fröhlich

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz