Koronavirus

Epidemie zpomaluje. Experti vysvětlili, proč se to stalo a co čekat od další vlny

V posledních týdnech jsme svědky klesajících denních nárůstů počtu nakažených. Je zřejmé, že vrchol současné epidemické vlny už máme za sebou. Podle odborníků k tomuto vývoji pravděpodobně přispěla kombinace několika faktorů od promořenosti populace až po vakcinaci. Připravit bychom se ale měli na další vlnu, která nás kvůli nové variantě omikron zřejmě nemine.

Současná vlna epidemie covidu-19 svého vrcholu dosáhla ve čtvrtek 25. listopadu, kdy laboratoře odhalily bez mála 28 tisíc pozitivních případů. Od té doby čísla neustále klesají. Minulý týden ve čtvrtek přibylo 14 240 nakažených, tedy o polovinu méně než na konci listopadu.

Opatření přitom vláda razantně nezpřísňovala. Ve srovnání s přitvrzováním během letošního jara byly změny v omezeních spíše drobné. Jak si tedy můžeme vysvětlit, že epidemie zpomaluje? Odpověď podle odborníků není jednoznačná. Faktorů, které se sešly, je více.

"Jedno z možných vysvětlení je to, že epidemie opět dosáhla svého maxima, promořil se dostatek lidí na to, aby se v populaci už nemohla výrazně šířit," sdělil redakci TN.cz virolog z České zemědělské univerzity Jiří Černý.

Související obsah

​"Myslím si, že ten trošku překvapivý vývoj epidemie je způsoben souhrou několika okolností. Zvyšuje se proočkovanost, zvláště u rizikových skupin, hodně pokročilo očkování třetí dávkou, což je kritické," vyjádřil se imunolog a mikrobiolog Václav Hořejší.

"Pak se také zvyšuje počet lidí, kteří onemocnění prodělali. Delta je hodně infekční, takže zasáhla hodně lidí. Tím pádem se ale snižuje počet lidí, kteří mohou viru sloužit jako oběti. Také se k tomu trochu přidala protiepidemická opatření. To vše dohromady nám dává ten relativně dobrý vývoj epidemie," dodal. 

Související obsah

​"Je to tím, že velké procento lidí prodělalo covid, populace je hodně promořená," potvrzuje epidemiolog Roman Prymula. "Roli hraje i očkování a opatření. Lidé se také začali víc obávat nákazy a omezili kontakty," vysvětlil.

"Epidemická vlna vždy dosáhne svého vrcholu a pak bude klesat. Otázkou je, kdy toho vrcholu dosáhne a co se bude dít mezitím, než se to stane. My jsme teď viděli extrémní čísla, co se týká nakažených lidí, co se ale týká hospitalizací, chvála bohu do určité míry pomohly vakcíny," tvrdí Černý. "Musíme si ale uvědomit, že ta čísla, zejména hospitalizací a úmrtí, jsou stále velmi vysoká," zdůraznil Hořejší.

Další vlna může přijít rychle

Odborníci se shodují, že nás čeká další epidemická vlna, kterou bude mít tentokrát na svědomí s největší pravděpodobností varianta omikron, která se z jihu Afriky postupně šíří do celého světa. Několik případů bylo odhaleno už i v Česku a vzhledem k její vysoké nakažlivosti se očekává, že brzy vytlačí aktuálně dominantní deltu.

Související obsah

​"Současná vlna byla pravděpodobně poslední, kterou jsme zažili s variantou delta. Epidemiologické modely ukazují, že už v průběhu ledna se stane dominantní variantou omikron," upozorňuje Černý. Zatím se podle něj nedá predikovat, zda budou počty nově nakažených dosahovat nových rekordů.

"Bude hodně záležet na tom, jaká opatření se přijmou a na mnoha dalších faktorech," doplnil. Podle Hořejšího ale nezáleží ani tak na počtu pozitivních testů, jako na průběhu onemocnění. "Jak se zdá, tak lidé, kteří mají jen dvě dávky očkování, jsou proti této variantě špatně chránění, ti, kteří mají tři dávky, tak jsou dostatečně chránění. Takže podávání třetí dávky je teď klíčové," apeluje na veřejnost.

Související obsah

​To, že omikron spustí novou epidemickou vlnu, je podle něj téměř jisté. "Je zhruba šestkrát nakažlivější než delta. V zemích, kde se už rozmohl, se šíří opravdu bleskově. U nás to bude taky tak. Jakmile se to stane, pravděpodobně to zase začne stoupat. Jedinou nadějí je, že omikron, jak se zdá, způsobuje méně závažný průběh, ale to nevíme s jistotou," vysvětlil Hořejší. 

Podle Prymuly může být nástup další vlny velmi rychlý. "Omikron ji může zvednout rychle, přijít může už bezprostředně po Vánocích," řekl s tím, že šířící se omikron zřejmě povede k vysokému procentu pozitivních případů. Na rozdíl od delty by ale nakažení měli mít lehčí průběh, jak naznačují první zprávy o omikronu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz