Domácí

Vojtěch půjde do Finska. Lipavský nehodlá měnit nominace na velvyslance

Vojtěch půjde do Finska. Lipavský nehodlá měnit nominace na velvyslance
Zdroj: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia

Bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch bude dělat ve Finsku velvyslance. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se rozhodl neměnit nominace vlády Andreje Babiše (ANO).

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) měl dříve výhrady k nominaci někdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na pozici velvyslance ve Finsku. Nakonec se ale rozhodl na nominantech nic neměnit, uvedl Deník N.

"Samo ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli nebude iniciovat žádné změny v již schválených nominacích," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Anna Kovářová. Změny nechystá ani premiér Petr Fiala (ODS).

Lipavský přitom dříve tvrdil, že Vojtěch pro takovou pozici nesplňuje kritéria. Nyní pro Deník N upozornil, že se jedná o sdílenou kompetenci prezidenta a vlády. "A to je tedy potřeba respektovat a postupovat ve shodě," prohlásil.

Související obsah

Ministrovi zahraničí vadil i zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petr Pirunčík, kterého minulá vláda nominovala na velvyslance na Ukrajině.

"Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi," řekl v listopadu k nominaci Pirunčíka pro Deník N. Nakonec se ale rozhodl jeho odjezdu na Ukrajinu nebránit.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz