Domácí

Poslanci schválili zvýšení dávek na bydlení. Dosáhne na ně víc lidí

Poslanci schválili zvýšení dávek na bydlení. Dosáhne na ně víc lidí
Zdroj: Poslanecká sněmovna

V úterý byla zahájena 6. schůze Poslanecké sněmovny v novém složení. V úvodu jednání uctili poslanci minutou ticha památku předsedy Evropského parlamentu a zastánce sjednocené Evropy Davida Sassoliho, který zemřel v noci na úterý. Sněmovna jednohlasně schválila zvýšení dávek na bydlení a také to, že se platy ústavních činitelů vrátí na loňskou úroveň.

Poslanecká sněmovna zahájila v úterý svojí první řádnou schůzi. Schválený pořad zahrnuje 77 bodů a je v něm na návrh vlády zařazena i žádost o vyslovení důvěry, o kterou by měla vláda požádat ve středu.

Na pořadu jednání bylo také zvýšení příspěvků na bydlení, které poslanci jednohlasně schválili ve stavu legislativní nouze. Nově by na ně mělo dosáhnout mnohem více lidí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že kvůli jejich zvýšení bude letos potřeba až tři miliardy korun navíc. Příspěvek by se měl zvyšovat podle počtu lidí v domácnosti, a to zhruba až o dva tisíce korun.

Související obsah

Poslanci také schválili novelu o platech ústavních činitelů, které by se tak měly vrátit na svoji loňskou úroveň. Platy politiků, soudců a státních zástupců i prezidenta se tak opět sníží. 

V úvodu jednání uctili poslanci minutou ticha památku předsedy Evropského parlamentu a zastánce sjednocené Evropy Davida Sassoliho, který zemřel v noci na úterý.

Sněmovnu ve středu čeká dlouhé jednání, jelikož kabinet Petra Fialy (ODS) bude žádat o důvěru. Aby ji získal, musí pro její vyslovení hlasovat nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Píše se na Deník.cz