Domácí

Zaměstnance čeká plošné testování. Jak má probíhat a co hrozí odmítačům

Od pondělí 17. ledna začíná ve firmách povinné plošné antigenní testování zaměstnanců na covid-19. Dvakrát týdně se budou testovat očkovaní i neočkovaní lidé. V případě, že odmítnou test podstoupit, musí splnit několik jiných podmínek, aby mohli na pracovišti zůstat. Vyplývá to z mimořádného vládního opatření.

Všichni zaměstnavatelé musí na základě mimořádného opatření vlády od pondělí 17. ledna zajistit, že se jejich zaměstnanci dvakrát týdně otestují antigenním testem. Pokud zaměstnanec v den termínu testování není v práci, otestuje se hned po svém příchodu v jiný den. Netýká se to zaměstnanců, kteří se vzhledem k povaze práce na svém pracovišti nesetkávají se třetími osobami.

Testovat se musí i OSVČ, a to dvakrát týdně. Výjimka platí pouze pro ty, kdo se nesetkávají na pracovišti se třetími osobami. "Osoba samostatně výdělečně činná není povinna podstoupit testování, jestliže se v místě, kde vykonává svoji činnost, nesetkává se třetími osobami, za které se nepovažují osoby žijící s ní ve stejné domácnosti," uvádí se v opatření. A stejná pravidla platí i pro osoby, které jsou orgánem nebo členem orgánu právnické osoby.

Související obsah

Testovat se nemusí lidé, kteří v uplynulých 72 hodinách podstoupili PCR test s negativním výsledkem nebo rychlý antigenní test (RAT), který v posledních 24 hodinách provedl zdravotnický pracovník a jeho výsledek byl negativní.

A pokud je člověk zaměstnán u více zaměstnavatelů, podstupuje test jen u jednoho. Všechny tyto výjimky je potřeba zaměstnavateli prokázat potvrzením od poskytovatele zdravotních služeb nebo od jiného zaměstnavatele, u kterého pracovník test podstoupil.

Pozitivní výsledek

Ve chvíli, kdy zaměstnanci vyjde při plošném testování pozitivní antigenní test, tak má povinnost zaměstnavatele co nejdříve o výsledku informovat a opustit pracoviště. Do doby, než mu hygienici nařídí karanténu, tak musí nosit respirátor třídy FFP2 a zamezit kontaktu s dalšími lidmi. 

Karanténa trvá pět dní a končí uplynutím této doby. "V případě, že osoba podstoupila v době po pozitivním výsledku testu vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2 metodou RT-PCR s negativním výsledkem, místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví karanténu ukončí," uvádí opatření. 

Odmítnutí testování

Pokud zaměstnanec v práci odmítne testování na covid-19, musí to zaměstnavatel co nejdříve oznámit hygienikům. Na takového zaměstnance se pak vztahuje několik nařízení, která musí dodržet.

Neotestovaný zaměstnanec musí na pracovišti nosit respirátor třídy FFP2 nebo jiný obdobný ochranný prostředek dýchacích cest bez výdechového ventilu a nesmí si ho sundat po celou dobu, co je v práci, kromě toho, kdy konzumuje nápoje a potraviny.

Související obsah

Dále je dle nařízení nutné, aby dodržoval rozestup alespoň 1,5 metru od ostatních osob na pracovišti, pokud je to vzhledem k povaze práce možné. A s ostatními lidmi se nesmí ani stravovat, musí sedět odděleně.

"Zaměstnavateli se nařizuje zajistit organizačním opatřením omezení setkávání tohoto zaměstnance s ostatními osobami v době přítomnosti na pracovišti na nezbytnou míru," stojí v mimořádném opatření.

Vláda v pátek rozhodla o pravidlech pracovní karantény:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz