Domácí

Poslanci stále řeší finanční dary pro STAN, má vzniknout vyšetřovací komise

Poslanci se ani v pátek nedostali k jednání o zřízení vyšetřovací komise kvůli nejasnostem ve financování vládního hnutí STAN. Opoziční poslanci za ANO a SPD Sněmovně předložili návrh na svolání schůze k tomuto tématu. Koalice ho ale vetovala.

Během pěti dnů dva zásadní spory – tak aktuálně vypadá koaliční přátelství, anebo spíš nepřátelství mezi Piráty a Starosty. Hnutí STAN se dostalo do hledáčku i dalších vládních partnerů. Podle nich je o Starostech a nezávislých jednoduše až moc slyšet.

Otázkou totiž stále zůstává, jak je to s finančními dary, které hnutí STAN získalo po volbách nejen od firem sídlících na Kypru a v Lucembursku. "Je zodpovědností hnutí STAN, aby bylo schopno doložit veškeré svoje financování včetně darů," řekl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

"Tu revizi je třeba dělat průběžně, některé věci nemusíte odhalit na první pohled,“ nechal se slyšet předseda ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Související obsah

Jenže podle opozice je potřeba zajít ještě dál, a to zřídit sněmovní vyšetřovací komisi. To se ale poslancům z hnutí ANO a SPD v pátek nepodařilo prosadit. "Myslím si, že to je skandální situace, protože přeci u vládní strany bychom měli všichni vědět a vlastně u jakékoli parlamentní strany, čí zájmy vlastně ve skutečnosti hájí," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

"Kdyby hnutí STAN k tomu přistupovalo férově, tak stejně tak jako byli přísní k hnutí ANO, když vládlo, tak by měli být přísní i k sobě, a to dvojnásob, když tady slibovali tu změnu," prohlásil poslanec Patrik Nacher (ANO).

"Ze strany těch současných opozičních stran je to projev pokrytectví, protože samozřejmě, že vážné otazníky viseli nad jejich financováním rovněž a byly mnohem závažnější," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Související obsah

​Hnutí STAN prý ale netušilo, že jeden z lidí, který má údajně za darem stát, je trestně stíhaný v daňové kauze. "My tento konkrétní dar ověřujeme a pokud by samozřejmě tady komukoli byla prokázána nějaká vina ten člověk by byl shledán vinným v nějaké kauze tak v té chvíli automaticky a rychle ten dar vracíme," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Jenže podle odborníků by hnutí mělo peníze vrátit okamžitě anebo je třeba poslat na charitu. "Od nové vládní koalice se očekávala jiná politická kultura, než na jakou jsme byli zvyklí doposud, proto je přístup Starostů a nezávislých dost překvapivý," myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Pro hnutí STAN to je už druhý problém v tomto týdnu. Kritiku si totiž během úterý vysloužil Jan Farský za to, že zůstává poslancem, přestože odlétá na půlroční studijní stáž do Spojených států amerických.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz