Zahraničí

Výbuch podmořské sopky poškodil spojení. Některé ostrovy jsou nedostupné

Výbuch podmořské sopky poškodil spojení. Některé ostrovy jsou nedostupné
Výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai Zdroj: Profimedia

Rozsah škod na souostroví Tonga v Pacifiku zůstává po výbuchu podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai nejasný, protože erupce přerušila internetové a telefonické spojení. Informovala o tom agentura AP.

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v pátek vybuchla. Mohutná erupce vyvolala na souostroví Tonga vlny tsunami a přerušila internetové a telefonní spojení. Lidé se nemohli spojit se svými příbuznými a známými a bez aktualizací zůstaly i vládní weby, informovala v neděli agentura AP.

"Komunikace s Tongou zůstává velmi omezená. A vím, že to zdejší tonžské komunitě způsobuje obrovskou úzkost," uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová s tím, že dosud nebyly zaznamenány žádné oficiální zprávy o zraněních či úmrtích na souostroví. 

Související obsah

Úřady ale dosud nenavázaly kontakt s některými pobřežními oblastmi a menšími ostrovy. Podle Ardernové došlo k významným škodám na lodích a obchodech podél pobřeží Tongy a sopečný prach z erupce kontaminoval zásoby vody v hlavním městě Nuku'alofa. Úřady obyvatele požádaly, aby kvůli prachu nosili roušky a měli u sebe zásoby pitné vody.

Novozélandská premiérka uvedla, že její zemi se zatím nepodařilo poslat vojenský pozorovací let nad Tongu, protože oblak popela dosahoval až do výšky 19 kilometrů. Doufá ale, že se jej podaří vyslat v pondělí spolu se zásobovacími letadly a loděmi.

Situaci ještě komplikuje fakt, že souostroví se doteď dařilo vyhýbat se vypuknutí epidemie covidu-19. Ardernová ale řekla, že novozélandští vojáci jsou plně očkovaní a připravení dodržovat jakékoli pravidla, které Tonga ustanoví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz