Domácí

Zeman jmenoval rektory. Měl jsem déjà vu, prohlásil k Vojtěchu Adamovi

Prezident Miloš Zeman se po dlouhé době objevil na veřejnosti. Ve středu odpoledne totiž jmenoval na Pražském hradě nové rektory vysokých škol a zároveň také předal šek Fondu ohrožených dětí Klokánek. Při jmenování však nepodal ruku novému rektorovi Petru Michálkovi, který je autorem divadelní hry Ovčáček čtveráček.

Prezident Miloš Zeman se ve středu vrátil na Hrad k první oficiální akci od své hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde strávil více než měsíc kvůli vážným zdravotním problémům. Od té doby pobývá na zámku v Lánech.

Na Hradě jmenoval celkově 11 rektorů vysokých škol, které už dříve schválily akademické senáty škol a také samotná vláda. Ve čtyřech případech akademické senáty zvolily stejná jména, u dalších sedmi pozic se jedná o nová. Rektorem Univerzity Karlovy se navíc poprvé v historii stala žena, a to Milena Králíčková.

Zeman zároveň při jmenování nepodal ruku novému rektoru Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten je totiž autorem divadelní hry Ovčáček čtveráček, která si bere na paškál mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

Související obsah

​Na jmenování se nedostavil akorát budoucí rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam, který je nemocný. "Měl jsem déjà vu, myslel jsem si, že jde o dalšího uchazeče o ministra zdravotnictví. Každopádně tato kombinace jmen se vyskytuje jednou či dvakrát za tisíc let. Přeju panu Vojtěchovi, aby se brzy uzdravil a posíláme mu dekret poštou" prohlásil Zeman.

Prezident ve středu také tradičně předal šek na peníze z prezidentského fondu pro Fond ohrožených dětí Klokánek. Hlava státu posílá peníze Klokánku pravidelně už od roku 2015.

Zdroj: TV Nova

​Zeman před nedávnem pro rádio Frekvence 1 přiblížil, jak je na tom se svým zdravím. Svěřil se, že už se zvládne postavit z vozíku a udělat pár kroků, a to i navzdory tomu, že dále dostává výživu přímo do žaludku. "Začal jsem chodit s pomocí hole a pomocí jednoho bodyguarda. Hůl v levé ruce a bodyguard mě drží za pravou ruku. Jsem potěšen tím, že už několik kroků udělám. Je to pro mě velmi radostné zlepšení," řekl prezident s tím, že na vozíku zůstává i dál. 

Příjezd Miloše Zemana na Hrad:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz