Domácí

Pandemie dopadá na psychiku. Odborníci predikují, jaký bude návrat do normálu

Pandemie má dopad také na lidskou psychiku. Psychologové hlásí až trojnásobný nárůst počtu klientů ve svých poradnách. Problém bude i s návratem lidí do normálu. Ne všichni jsou na to připraveni.

Dlouhé měsíce na home officu, nedostatek sociálních kontaktů i obavy o život. To všechno jsou problémy, kterým čelíme v posledních dvou letech.

"Většina těch obtíží plyne z dramatické změny životního stylu, v psychice se to nejvíc projevuje tím, že jsme plni obav, strachu a nejistot," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.

Související obsah

Ale problematický může být i návrat do zajetých kolejí. "Bude to záležet na každým jednotlivci, samozřejmě klasicky, mohly by jim pomoct nějaký rituály, něco, o co se můžou opřít venku nebo pomoc od ostatních lidí," řekl pro televizi Nova psycholog Martin Galbavý.

"Pro některé je i setkání s kamarády do určité míry stres. Lidé se bojí chodit nakupovat, vybírají si jenom ty časy, kdy je tam lidí opravdu málo, nebo využívají online služby," uvedl Morávek.

Návrat do kanceláří

Rozporuplné pocity z práce z domova mají i někteří zaměstnanci. "Být dva roky na home officu je takový deprimující. Člověk vyskočil z nějakých zaběhnutých kolejí, z něčeho, na co byl zvyklej, a ze dne na den to musel změnit. Vlastně nevím, jestli si dokážu představit návrat. Určitě bych si něco takového přál, ale možná si člověk za ty dva roky úplně odvyknul, takže ten návrat by byl zajímavej," řekl Jan Houška, který pracuje z domova už od začátku pandemie.

"Vzhledem k tomu, že jsem byl na home officu v době, kdy se mi narodil syn, tak to bylo trošku specifičtější. Pracoval jsem úplně stejně, jako kdybych byl v kanclu," popsal svou situaci Viktor Dostál, který má s prací z domova také zkušenosti.

Související obsah

S návratem k normálnímu životu souvisí také odložení roušek v městské hromadné dopravě, supermarketech a nebo v obchodních domech.

"Já to uvítám, akorát jsou z toho boláky na obličeji, blbě se pod tím dejchá. Budu jedině ráda, až se to sundá," odpověděla žena oslovená v anketě televize Nova. Jiná zase nechce zbytečně riskovat. "Až to bude možné a bezpečné, tak si ji odložím. Že bych se bála, to se nebojím, ale radši si ji nechám," odvětila.

Související obsah

Podle psychologa Galbavého je možné, že někteří lidé budou roušky nosit, i když už to nebude povinné. "Ta obava, ta velká úzkost tam může být a můžou v ní nějak pokračovat. To znamená, že klidně můžou sáhnout k tomu, že i nadále budou nosit roušky a stane se to pro ně nějakou samozřejmostí," vysvětlil.

Psycholog Morávek považuje za důležité, aby si lidé uvědomili, že způsob života před pandemií byl normální, nikoliv teď. "Fakt doporučuju, aby lidé byli co nejvíce společensky aktivní, aby nezamrzli ve svých obavách," uvedl.

Pokud se rozhodnete své psychické problémy řešit s odborníky, měli byste kvůli zvýšenému zájmu o jejich služby počítat s čekací dobou i několik měsíců.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz