Ekonomika

Úřad ukázal, kdo se má v Česku nejlíp a kdo nejhůř. Výsledek vás překvapí

Úřad ukázal, kdo se má v Česku nejlíp a kdo nejhůř. Výsledek vás překvapí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Český statistický úřad (ČSÚ) představil data o finanční situaci českých domácností v uplynulých letech. Z hlediska úspor jsou na tom například výrazně lépe OSVČ než zaměstnanci. Důchodci po odečtení všech nákladů dokážou za měsíc ze svého příjmu uspořit dokonce méně než 100 korun. Podívejte se, které skupiny obyvatel ze srovnání vycházejí nejlépe a nejhůře.

Údaje, které ČSÚ zveřejnil, jsou novinkou v oblasti statistických informací o finanční situaci domácností České republiky. Ukázalo se, že vycházet pouze z hrubého domácího produktu je při sledování životní úrovně obyvatel nedostačující. ČSÚ se proto rozhodl vycházet z kombinace jiných dat.

Zaměřil se konkrétně na disponibilní důchod, tj. čistý příjem dané osoby nebo domácnosti, veškeré měsíční výdaje a úspory. Vzhledem k tomu, že se zatím jedná o experimentální statistiku, zveřejněné údaje o tom, jak jsou na tom české domácnosti, zahrnují pouze období v letech 2015 až 2019.

Související obsah

​Jednoznačně nejlépe ze srovnání vychází skupina, která má příjem z vlastnictví. Jedná se o lidi, u kterých představuje hlavní zdroj příjmu vlastnictví kapitálového majetku, a to například akcií, dluhopisů a jiných investic. Tito lidé mají, jak ukazuje tabulka níže, čistý příjem průměrně přes 125 tisíc korun na osobu a spotřebu ve výši zhruba 25 tisíc korun. Měsíčně se jim tak daří uspořit 100 tisíc korun.

Průměr na osobu v letech 2015 až 2019 Čistý měsíční příjem (Kč) Výdaje na konečnou spotřebu (Kč) Čisté úspory (Kč)
OSVČ 21 200 19 413 2 154
Zaměstnanci 19 236 18 886 653
Příjem z vlastnictví (nemovitostí, akcií...) 125 566 25 580 100 081
Důchodci 18 347 18 401 74
Příjemci ostatních transferů 16 911 17 338 265
Lidé žijící v institucích a mimo bytový fond 15 019 14 647 426
Domácnosti celkem 20 008 18 773 1 495

Příjmy z vlastnictví kapitálového majetku, který zahrnuje třeba právě akcie, jsou podle Českého statistického úřadu hlavním faktorem nerovnosti v příjmech domácností v Česku.

Podnikatelé jsou z hlediska úspor a čistých příjmů na druhém místě, nicméně rozdíl mezi nimi a první skupinou je propastný. Jejich úspory po odečtení veškeré spotřeby činí průměrně 2 154 korun za měsíc. Rozhodně jsou na tom ale podstatně lépe než zaměstnanci, kteří průměrně ušetří 653 korun měsíčně.

Související obsah

​Penzisté každý měsíc uspoří ještě menší částku, a to pouhých 74 korun. Nejhůře jsou na tom však příjemci ostatních transferů, tj. lidé, u nichž hlavní příjem představuje např. nemocenská, státní sociální podpora a jiné sociální dávky. Tito lidé neuspoří měsíčně nic, naopak se dostávají do minusu.

Skupinou se třemi nejnižšími měsíčními úsporami jsou lidé, kteří žijí v institucích a mimo bytový dům. Jedná se o lidi, kteří žijí například v azylových domech, věznicích, domovech pro důchodce, sociálních ubytovnách, ale také rekreačních chatách a chalupách. Měsíčně průměrně ušetří 426 korun, tedy více než důchodci, ale méně než zaměstnanci nebo OSVČ.

"Výsledky za rok 2020 zveřejní ČSÚ ještě letos. V současné době publikují obdobné údaje kromě Česka také Austrálie, Francie, Kanada, Nizozemsko, Slovinsko a Velká Británie," uvedl mluvčí úřadu Jan Cieslar.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz