Zahraničí

Napětí v Evropě neustává. Na východ míří tisíce amerických vojáků

Rusko kritizuje rozhodnutí Spojených států přesunout několik tisíc vojáků na východ Evropy. Velká Británie ve čtvrtek vyslala do vzduchu dvě stíhačky poté, co se k ostrovům přiblížilo několik ruských vojenských letadel.

Tisíce amerických vojáků míří do východní a střední Evropy, další tisíce jsou v pohotovosti a připraveni zasáhnout v případě potřeby.

"Rusko pokračuje v hromadění vojsk okolo Ukrajiny, vojáků už tam je hodně přes 100 000. V posledních dnech také vidíme rozsáhlé přesuny vojska a techniky do Běloruska. Je tam na 30 000 ruských vojáků, což je nejvíc od dob studené války," okomentoval situaci Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO.

Obavy panují nejen z možného útoku Ruska na Ukrajinu, ale i z agrese vůči zemím východního křídla NATO.

"Prezident Biden doufá, že Rusko NATO nenapadne, přesto musíme ujistit členské země z východní Evropy o naší podpoře. Nic není jisté, prezident Putin v posledních letech napadl dvě suverénní země a používá chemické zbraně," uvedla Jen Psakiová, mluvčí Bílého domu.

Související obsah

​Co se týče možné invaze na Ukrajinu, jak Kyjev, tak Washington ale zmírňují rétoriku. "Ukrajina nechce nic podcenit. Rusko zatím žádné vojáky nestáhlo, jejich množství v blízkosti našich hranic by ale v tuhle chvíli nestačilo na celoplošnou invazi," sdělil Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí.

"Vypadá to, že Putin chce vyjednávat. Tvrdá opatření, která podnikla Ukrajina, NATO a Spojené státy nejspíš Rusko odradily od invaze, alespoň tedy prozatím," zhodnotil vývoj William Taylor, bývalý velvyslanec USA na Ukrajině.

Situaci může ovlivnit i Turecko. To je sice členem NATO a Ukrajině dodává moderní zbraně, Rusko je ale pro Turecko důležitým obchodním partnerem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek v Kyjevě jednal s prezidentem Volodymyrem Zelenským a v únoru se má sejít i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Související obsah

​"Chceme vyjádřit podporu Ukrajině a její územní celistvosti a nezávislosti. Všechny strany bychom chtěli vyzvat k dialogu a k mírovému řešení napětí,"  řekl Erdogan.

K reálnému zmírnění napětí je ale ještě daleko. V Británii vzlétly stíhačky kvůli několika ruským bombardérům a dalším letounům, které se k ostrovům přiblížily, do britského vzdušného prostoru ale nevnikly. Britská letadla pak ruské stroje doprovodila pryč od svého území.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz