Domácí

Bezplatná MHD pro děti je v Praze či Plzni. Jinde to ale neplánují

Bezplatná MHD pro děti je v zahraničí poměrně obvyklá. Zatímco Praha nebo Plzeň tento trend následují, další česká města se k tomu nechystají. A to i přesto, že náklady rodin stále rostou.

Paní Věra jezdí s vnukem Ondrou často autobusem. Ten ale na rozdíl od babičky musí za cestu zaplatit. "Malé děti by to mohly mít zadarmo, protože je to strašná zátěž pro rodinu," myslí si Ondrova babička. 

Ondra dá za městskou hromadnou dopravu v Českých Budějovicích 500 korun za rok. Kdyby ale jeho rodiče chtěli platit MHD po měsících, vyšlo by to na více než 3 000 korun.

Některé děti se mohou dokonce ocitnout ze dne na den v exekuci, a to kvůli jízdě na černo. "My jsme dokonce odpustili všechny dětské exekuce, které byly na dopravním podniku," uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Související obsah

V Hradci Králové rodina se dvěma dětmi pod 15 let za rok průměrně zaplatí necelých 16 tisíc korun. Přes rostoucí náklady rodin o MHD zdarma pro děti ve městě neuvažují. "V poslední době došlo k velkým výpadkům a navýšením nákladů. Dopravní podnik měl ve své ekonomice tyto výpadky," prohlásil náměstek královéhradeckého primátora Pavel Marek (za ANO).

Příkladem ostatním mohou být velká česká města jako Praha nebo Plzeň. Děti do 15 tam jezdí úplně zdarma. "Chceme vybírat peníze od lidí, kteří jsou v produktivním věku, nikoli od dětí. Díky tomu učíme děti využívat městskou hromadnou dopravu," řekl Scheinherr.

Další města v Česku se k podobnému kroku v nejbližší době nechystají. V zahraničí to přitom neobvyklé není. Skutečný průlom ale udělalo před dvěma lety Lucembursko, které zavedlo bezplatnou dopravu v celé zemi pro všechny.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz