Autonovinky

Absurdita v režii ekologů: Reklamy na auta musí propagovat chůzi, kolo či MHD

Reklamy na auta ve Francii čeká změna –⁠ podobně jako reklamy na cigarety musí obsahovat varování před škodlivostí emisí CO2 a povinně propagovat alternativní a "zelenější" způsob cestování –⁠ chůzí, na kole, s využitím sdíleného dopravního prostředku nebo veřejné dopravy.

Než si koupíte auto, dobře zvažte, jestli byste radši neměli chodit pěšky nebo jezdit na kole. Takové zvláštní doporučení budou muset už brzy obsahovat reklamy na automobily ve Francii. Od března totiž musí automobilky k reklamám povinně připojit vzkaz, který podpoří čistější alternativy cestování.

Jde o součást vládní snahy o omezení emisí CO2, informuje portál France24. Léta za takovou úpravu lobbovala řada ekologických sdružení, mnohá přitom usilují o úplný zákaz reklam na auta. V EU totiž tvoří emise z dopravy 25 % skleníkových plynů.

Výrobci automobilů budou mít tři možnosti, jakou alternativu zákazníkům doporučí: Buď mají zvážit spolujízdu, nebo si pro každodenní cesty zvolit veřejnou dopravu či při kratších trasách chodit pěšky nebo jezdit na kole.

Související obsah

​Nařízení se týká reklam ve všech typech médií – v tisku, televizích, rádiích, na internetu nebo třeba i v kinech. K tomu musí reklamní sdělení obsahovat informace o emisní třídě vozidla a výsledek nového hodnocení dopadu na životní prostředí.

Automobilky jsou s novým nařízením smířené, nic jiného jim ani nezbývá. Značky, které zákon nedodrží, dostanou pokutu 50 tisíc eur. "Budeme dodržovat legislativu a s naší reklamní agenturou analyzovat, jak zákonu nejlépe vyhovět," vzkázalo například francouzské zastoupení Volkswagenu.

Francie navíc chystá ještě tvrdší opatření –⁠ od roku 2028 má být reklama na vozidla vypouštějící víc než 123 gramů oxidu uhličitého na kilometr úplně zakázaná. A jedná se i o zákazu jakýchkoliv reklam propagující byznys založený na využívání a spalování fosilních paliv.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události