Domácí

Policistů je málo, služebny v obcích se slučují. Starostové se bojí o bezpečnost lidí

Policistů je v řadě měst a obcí málo, a tak se neobsazené služebny ruší, jiné se slučují s většími. Proti tomu se bouří například starostové měst a obcí v Libereckém kraji. Starosta Chrastavy a senátor Michael Canov (SLK) poslal ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) dopis, ve kterém ho žádá o změnu zákona tak, aby na odděleních policie mohli sloužit i lidé se středním vzděláním bez maturity. Tím by se mohli do služeben zase policisté vrátit.

Podle slov starosty Michaela Canova je lepší vyučený policista než žádný. "Když to mám říct lidově, když policista zachrání někomu život, tak zachráněnému bude jedno, jestli má ten, kdo ho zachránil, maturitu, nebo nemá," říká Canov.

Informace o slučování policejních oddělení starostu šestitisícové Chrastavy rozčílila. Nově by měla spadat pod 15 kilometrů vzdálený Hrádek nad Nisou.

Ministrovi vnitra Canov poslal dopis, ve kterém ho žádá o změnu policejního zákona. "Dát pryč povinnost maturity pro ty nejnižší služební hodnosti tak, aby i učňové mohli u policie sloužit. To je jediný způsob, jak se systémově dají doplnit stavy," myslí si.

Související obsah

​Podobně se prý postupovalo i u posilování finančních či katastrálních úřadů. Podle prezidia už taková výjimka platí i u policie. Ale využitelná je reálně v Praze, kde rotní bez maturity střeží letiště a další objekty. V Liberci pro takové policisty práce není. Starosta proto požaduje výjimku i pro strážmistry a nadstrážmistry bez možnosti kariérního postupu, pokud si nedodělají maturitu.

Větší oblast zásahu

Policii aktuálně nezbývá nic jiného, než počty služeben zredukovat zhruba na polovinu. Tím vyřeší střídání služeb. Hlídkám v odlehlých oblastech se ale zvětší oblast zásahu.

"Okrsek, který má 70 kilometrů jenom na přejetí, je strašně velký. Nebude tady ta hlídka, když to bude někdo potřebovat. Obáváme se o bezpečnost lidí. Máme tady dvě horský sedla, přes který se musí ta hlídka dostat," vysvětluje starosta Hejnic Jaroslav Demčák (SLK).

Související obsah

​"Spíš bych očekával ten krok zcela jiný, tzn. posilování těch služeben nikoliv slučování. V ulici fyzicky zdatný policista by mně nevadil. Já ten návrh určitě podporuju," vyjádřil svůj názor Jiří Miler (NEZ), starosta Českého Dubu.

Někteří starostové si ale učně v roli státního policisty představit nedokážou. "I na těchto pozicích by maturitu měli mít, protože tuhletu společenskou funkci, kde jsou potřeba komunikativní schopnosti, sociální inteligence, znalosti i politické problematiky, tak by to měl být člověk s rozhledem a ta maturitní zkouška nějakou část těchto věcí zajišťuje," říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).

Podle mluvčího ministerstva vnitra Jakuba Veinlicha šéf resortu dopis obdržel. "Pan ministr se bude chtít s problematikou samozřejmě seznámit a poté k ní dá jasné stanovisko," řekl Veinlich televizi Nova.

ada, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz