Domácí

Vláda pokračuje v čistkách. Kupka chystá vyhazovy ve vedení Českých drah

Po České poště a nemocnicích vláda plánuje personální změny také ve vedení dalších státních podniků. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v úterý TV Nova exkluzivně potvrdil, že chce vyměnit minimálně dva z pěti členů dozorčí rady Českých drah. Podle odborníků se stahují mračna také třeba nad inspekcí životního prostředí.

Personální zemětřesení čeká tento týden České dráhy. Ministr dopravy Martin Kupka se chystá na dozorčí radu. "Mělo by se to stát ve čtvrtek. Předpokládám, že to budou nejméně dva členové," řekl Kupka.

České dráhy mají roční obrat skoro 40 miliard korun. Proto s příchodem nové vlády bývají první na řadě. "Může se to týkat jak toho nejvyššího vedení Českých drah, včetně řekněme samotného šéfa, tak i členů správní rady," prohlásil politolog Jiří Pehe.

"Dá se předpokládat, že velká politická bitva se ještě odehraje o Státní fond dopravní infrastruktury a další instituce resortu dopravy, kde politici mají tendenci často sami zasahovat," uvedl politolog Lukáš Jelínek. Podle ministerstva to zatím v plánu není.

Ani ministerstvo životního prostředí nám v úterý nepotvrdilo, že by chystalo nějaké personální změny, přitom politici už před volbami kritizovali ředitele České inspekce životního prostředí kvůli vyšetřování havárie na Bečvě.

Související obsah

Standardně se po volbách mění třeba také správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. "V tuto chvíli probíhá naprosto standardní proces a během měsíce budeme mít novou správní radu," avizovala její mluvčí Viktorie Plívová.

Personální změny prý už začínají také v dozorčí radě ČEZu. "Je zastoupená z ANO, ČSSD, ale i komunisty, takže se dá očekávat, že i v dozorčí radě ČEZu dojde k velké obměně. Řekl bych, že zásadní, ale nebude to dřív než na řádné valné hromadě ČEZu někdy v červnu letošního roku," řekl minoritní vlastník Michal Šnobr.

"V okamžiku, kdy se třeba uvažuje o privatizaci českobudějovického Budvaru, tak si vláda nejspíš bude chtít pohlídat i management této instituce a jí podobných," předpokládá Jelínek. Na nového ředitele čekají teď třeba Lesy ČR. Jejich šéfa odvolalo ministerstvo zemědělství už před Vánocemi.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz