Domácí

Blanku z Ulice znásilnil manžel. Ženám v nouzi pomáhá Bílý kruh bezpečí

Vážnému tématu se tento týden věnuje nekonečný seriál Ulice. Luděk násilím donutil svou manželku Blanku k sexu, sám si ale neuvědomuje, že udělal něco špatně. Tvůrci při přípravách této dějové linky už poněkolikáté spojili síly s Bílým kruhem bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů. Jeho prezidentka Petra Vitoušová ve Snídani s Novou popsala, co všechno jim poradna může nabídnout.

"Luděk se snaží dostat zpátky k Blance, snaží se sebe potvrdit v tom vztahu. Po odmítnutí z její strany se to snaží udělat skrze manželský sex, o kterém si myslí, že bude tím správným prostředkem, jak znovu dobýt to svoje pole. Ona s tím nesouhlasí a dojde k něčemu, čemu říkáme znásilnění. On to tak sice nevnímá, že to je za hranou, ale fakticky to tak je," uvedl představitel Luďka Vasil Fridrich.

Přestože by radši ztvárňoval prince na bílém koni, je rád, že seriál takovýmto dějem dokáže pomáhat. "Myslím si, že Ulice je výjimečná v tom, že zpracovává různé sociálně-patologické jevy. Doufejme, přestože to pro nás bylo nepříjemné a náročné, že to může někomu pomoci, otevřít mu oči," pokračoval.

Tvůrci Ulice už poněkolikáté spolupracují s Bílým kruhem bezpečí, na nějž se mohou obracet oběti trestných činů. "A to i oběti domácího násilí. Především u nás naleznou velkou lidskou podporu. Každý, kdo přijde do naší poradny, setká se s právníkem a psychologem zároveň, ta pomoc je komplexní. Vedle lidské podpory a zmírnění pocitu viny, který má většinou každá oběť, zejména pokud jde o znásilnění a domácí násilí, následuje ta podpora v oblasti právní," řekla prezidentka poradny Petra Vitoušová.

Související obsah

​Luděk si neuvědomuje, že spáchal trestný čin, a podle Vitoušové je to typické i ve skutečnosti. "Zejména u toho vztahového znásilnění. Tam dokonce obě strany jsou v takových rozpacích a v té reakci obvykle váhá i oběť, jestli je to reálné, skutečně, jestli se to vůbec stalo. Blízký člověk, ke kterému máte důvěru, se najednou k vám zachová takovýmto způsobem. Bez skrupulí se vás zmocní, použije k tomu násilí. Zpravidla se ti pachatelé po činu chovají, jako by se nic nestalo," dodala.

Fridrich nastínil, že čtvrteční události v Ulici ještě nebyly tím nejhorším, čeho se Luděk dopustí. "Z jeho pohledu to tak neprožívá, bude ale v ději následovat další událost, která je už neoddiskutovatelně za hranou. Dojde tam ještě k zřetelně násilnému aktu," uzavřel herec.

Podle Vitoušové se vždy, když se v populárních seriálech řeší podobná témata, zvýší zájem o služby Bílého kruhu bezpečí. "Každá medializace, a zejména pokud je to v kontextu nějakého sledovaného pořadu, má vždycky velký vliv na to, že lidé si uvědomí, že prožívají něco podobného," konstatovala.

Bílý kruh bezpečí poskytuje odbornou, bezplatnou a diskrétní pomoc obětem trestných činů. Můžete se obrátit na linku 116 006 nebo přijít na některé z jeho pracovišť.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz