Domácí

Klus, Landa, Slováček a další. Víme, na co umělci použili kompenzace za covid

Klus, Landa, Slováček a další. Víme, na co umělci použili kompenzace za covid
Tomáš Klus, Daniel Landa, Felix Slováček | Zdroj: Profimedia

Čeští umělci měli v posledních dvou letech kvůli covidu-19 a vládním opatřením omezené možnosti vystupování a podnikání. Vláda proto připravila speciální dotační programy, díky nimž mohly firmy i jednotlivci získat určitou podporu, která by jim v těžké situaci pomohla. Organizace Hlídač státu na začátku února zveřejnila jmenovitý seznam úspěšných žadatelů o kompenzace, byla mezi nimi i řada známých osobností.

Na seznamu příjemců podpory ze speciálního dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu COVID–Kultura se objevila řada známých jmen a firem slavných osobností. Dle databáze neziskové organizace Hlídač státu kompenzace čerpali jednotlivci i podnikatelské subjekty.

Mezi jednotlivci, kteří dostali jednorázovou podporu 60 000 korun, byli například zpěváci David Koller a Robert Kodym ze skupiny Lucie, zpěvačky Dara Rolins a Kateřina Tichá, zpěvák Mirai Navrátil, herečka Nela Boudová, bavič Zdeněk Izer nebo saxofonista Felix Slováček. 

O podporu si zažádal i zpěvák Daniel Landa, který patří k největším kritikům toho, jak se stát vypořádává s pandemií covidu-19. "Dlouhodobě odvádím na daních vysoké částky a tím přispívám do státního rozpočtu," vysvětlil Landa, proč se kompenzace rozhodl využít.

Související obsah

Saxofonista Slováček, který podporu získal v roce 2020 i 2021, peníze dle svých slov využil na běžné životní náklady. "Větší podpora by mohla být vždycky a potěší to, ale samozřejmě to já nedokážu posoudit. Stát má jen jednu kasu a musí vědět, jak s těmi penězi může naložit," odpověděl Slováček redakci TN.cz na dotaz, zda podle něj stát dostatečně podpořil umělce, kteří nemohli kvůli covidu dlouhé měsíce vystupovat.

Branže bez příjmů

Některé firmy slavných zpěváků získaly z dotačního programu větší částky. Například firmě Tomáš Klus s. r. o. bylo vyplaceno přes 1,2 milionu korun z programu COVID–Kultura a COVID – Nepokryté náklady. Sám zpěvák pak obdržel 60 000 korun v rámci jednorázové podpory pro umělecké profese.

"Částku 1,2 milionu firma TKSRO obdržela za období téměř 3 let, kdy jsme prakticky nemohli normálně pracovat, kdy jsme měli rozplánované, mnohdy i zaplacené projekty, které jsme ve finále nemohli realizovat. Zajeté firmě byly utnuty příjmy, ale náklady na provoz zůstaly," napsal redakci TN.cz manažer Tomáše Kluse Jan Seidel.

Související obsah

​Podle něj podpora firmě pomohla, ale rozhodně nestačila. "Naše firma si musela půjčovat na udržení provozu u bank i jiných, nám blízkých firem. Peníze byly použity na provoz a udržení firmy v provozu. Věřím, že jsme to přežili a budeme moci již normálně fungovat," uvedl Seidel.

Manažer slavného zpěváka uvedl, že jednorázový příspěvek použil Klus "na život". "Každý z nás realizuje nějaké plány, projekty. Musí jíst, stará se o rodinu, funguje. Naše branže přišla ze dne na den o příjmy," řekl Seidel a dodal, že v situaci, kdy umělci nemohli vystupovat, byla COVID podpora prakticky jediným zdrojem příjmu.

Související obsah

​Přes 1,5 milionu korun z peněz určených umělcům získala firma Marek Ztracený s. r. o., 60 000 korun v rámci jednorázové podpory obdržel i zpěvák Marek Ztracený. Přes 1,3 milionu korun pak dostala společnost Karel Gott Agency s. r. o., která patří Ivaně Gottové. "Společnost peníze použila na krytí nákladů, a to v souladu s podmínkami jednotlivých výzev," napsala redakci mluvčí Ivany Gottové Aneta Stolzová.

Firma zpěváka Richarda Krajča INDEPENDENT RICHMOND PRODUCTION, s. r. o. dostala podporu v součtu přes 5 milionů korun. "IRP s. r. o. je servisní společnost pro všechny aktivity Richarda Krajča i skupiny Kryštof a zaštiťuje také vlastní koncerty či turné. Z důvodu covidových opatření byly v roce 2020 a 2021 zrušeny či odloženy desítky již naplánovaných a připravených akcí (od malých divadel přes open air festivaly až po zimní stadiony). Podpora byla použita převážně na marně vynaložené náklady a provoz společnosti," vysvětlil redakci manažer skupiny Jan Lippert a dodal, že skupina věří, že to nejhorší je už za ní.

Související obsah

​Kvůli vyplácení kompenzací se v minulých dnech strhla diskuze okolo moderátorky a herečky Emmy Smetany a jejího partnera, tedy muzikanta a herce Jordana Haje. Ti totiž získali dohromady 120 000 korun. Některá média a uživatelé sociálních sítí jim vyčítali, že po inkasování této částky v prosinci 2020 se vydali na dovolenou na Bali.

Smetany se na sociálních sítích zastal například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a k situaci ohledně finančních kompenzací se vyjádřila i herečka Nikol Leitgeb. Označila ji za hon na čarodějnice a připomněla, že i umění je plnohodnotné zaměstnání. "Umělce prosím podporovat stejně jako jiné zaměstnání. Potřebujeme je," napsala Leitgeb a dodala, že ona si o podporu nežádala.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz