Domácí

Sberbank má přijít o licenci. Vůbec nevím, co dělat, říká zoufalý klient

Ruská Sberbank zůstane zavřená i v pondělí. Česká národní banka začala s odebíráním licence bance.

Nepříznivá geopolitická situace, kvůli níž zaznamenala Sberbank v krátké době zásadní odliv depozit svých klientů. Tím odůvodnilo vedení českých poboček banky, proč v pondělí a pravděpodobně i v úterý bude zavřeno.

Situace postihla i pana Jindru, který má u společnosti Sberbank úvěr. Zatím ale vůbec neví, co má dělat. Z banky mu přišla jenom SMS zpráva o omezení některých služeb. "Mám tam nějaký účet a nastavený trvalý příkaz. Vůbec ale nevím, jestli budou platby odcházet. Nevím ani, jestli se peníze, které na účet pošlu, tam připíšou, nebo jestli se vrátí," popsal. Některé peníze si naštěstí stihl převést už ve čtvrek, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu.

A příliš to nevypadá, že by se situace měla zlepšit. Česká národní banka (ČNB) v pondělí zahájila kroky k odebrání licence Sberbank. Ta by pak vůbec jako banka nemohla fungovat. "V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů," popsala mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Co opatření ČNB vůči Sberbank znamená

Česká národní banka nařídila 28. 2. 2022 Sberbank CZ, aby se zdržela:
1. jakéhokoli jednání spočívajícího v poskytování úvěrů včetně umožnění čerpání úvěrů nebo jejich části a prodloužení splatnosti již poskytnutých úvěrů;
2. jakéhokoli jednání spočívajícího v přijímání vkladů;
3. jakéhokoli jednání vedoucího k pořizování (nákupu) aktiv s přiřazenou rizikovou váhou větší než 0 % podle článků 114-134 Nařízení s výjimkou aktiv nutných k zajištění běžného provozu a s výjimkou ukládání vkladů v bankách, kterým byla k jejich činnosti udělena licence podle ustanovení § 1 odst. 1 zákona o bankách nebo bankách se sídlem v členských státech Evropské unie s výjimkou bank ze skupiny Sberbank;
4. zcizování aktiv či jejich zatěžování právy třetích osob.
Zdroj: ČNB

 "Česká národní banka nastalou situaci ve Sberbank CZ od počátku intenzivně řeší a činí vše pro to, aby byl dopad problémů banky na její klienty co nejmenší," prohlásil guvernér ČNB Jiří Rusnok.   

Také Evropská unie nezahálela. V pondělí nechala zmrazit tři evropské divize Sberbank. Pod ně spadají i české pobočky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy platí zmrazení pro celé pondělí a úterý. "Znamená to například, že klienti uvedených bank nemohou vybírat své vklady," uvedl ekonom. Podle něj se banka připravuje na odchod z Česka.

"Je mi velice líto situace, které nyní čelí naši klienti, obchodní partneři i zaměstnanci. I přes úzkou spolupráci s naším akcionářem se nám bohužel nepodařilo nadále zajistit poskytování služeb našim klientům v plném režimu. Společně s našimi zaměstnanci vyvíjíme maximální úsilí, abychom překonali následky aktuální geopolitické situace a našli co nejpřijatelnější řešení pro všechny naše klienty co nejdříve," řekla předsedkyně představenstva a CEO Sberbank CZ Marijana Vasilescu.

Související obsah

​Jak to bude s penězi v bance

Vklad každého klienta Sberbank je ze zákona pojištěn do výše 100 tisíc eur, tedy asi 2,5 milionu korun. Pojištění je v tomto na 100 procent vkladu, lidé, kteří tak mají v bance 100 tisíc eur a méně, o nic nepřijdou. Za určitých podmínek jsou pojištěné i vklady obcí a krajů.

Výplatu pojistek bude organizovat Garanční systém finančního trhu. S vyplácením se musí začít do sedmi pracovních dnů ode dne, kdy obdrží písemné oznámení od ČNB o neschopnosti banky v krizi dostát závazkům vůči klientům.

"Klienti Sberbank by si měli své úspory z této banky co nejrychleji převést do jiné banky, případně přeměnit v hotovost, bude-li to možné. Málo pravděpodobné je, že by o své úspory přišli, i pokud tuto částku přesahují. Obezřetnost je ale rozhodně namístě," poradil Kovanda.

Sankce se nás netýkají, uvádí další banka

Ruský kapitál, co se bankovnictví týče, není omezený jen na Sberbank. Další takovou je Expobank. "Na rozdíl od některých jiných bank spjatých s ruským kapitálem není naším vlastníkem ruský stát, ale soukromý kapitál. Hlavním akcionářem Expobank CZ je ekonom Igor Kim a v rámci jeho mezinárodní skupiny máme postavení samostatné a nezávislé banky," uvedla banka minulý týden v pátek.

"V tento moment si nejsme vědomi jakéhokoliv dopadu dosud zveřejněných sankcí na naše podnikání v České republice a fungujeme jako obvykle. Stejně jako všechny ostatní banky mezinárodní situaci důkladně monitorujeme a analyzujeme," dodala. Redakce TN.cz v pondělí zjišťovala, zda je prohlášení stále aktuální. Že tomu tak je, potvrdil mluvčí banky Jakub Švestka.

Aktuální informace k válce na Ukrajině si můžete přečíst v on-line reportáži TN.cz.

Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého pátku o problémech Sberbank:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz