Ekonomika

Šílené ceny benzínu a nafty. Jsou nejvyšší v historii a ještě dost porostou

Šílené ceny benzínu a nafty. Jsou nejvyšší v historii a ještě dost porostou
Zdroj: Getty Images

Na některých čerpacích stanicích chtějí za litr benzínu už přes 40, nebo dokonce 41 korun. Průměrná cena u českých pump za litr Naturalu 95 je pak přes 39 korun. "Průměrná cena překonala dosud rekordní cenu ze 13. září 2012, kdy se benzín prodával za 38,56 koruny za litr," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Řidiči u českých čerpacích stanic zaplatí za litr benzínu nebo nafty nejvíc v historii. Litr benzínu Natural 95 se podle dat CCS ve středu prodával průměrně už za 39,36 koruny. Nafta dál roste nad 38 korun za litr, konkrétně dosáhla průměru 38,73. Ceny jsou tak o víc než dvě koruny vyšší než před týdnem.

V Praze, kde jsou pohonné hmoty tradičně nejdražší, cena benzínu prolomila psychologickou úroveň 40 korun za litr. I na některých dalších pumpách už čtyřicítka, nebo dokonce jednačtyřicítka svítí.

"Prudké zdražování tím rozhodně nekončí, benzín může vyletět až k 50 korunám za litr, omezí-li Rusko dodávky ropy či plynu," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot je rychle rostoucí cena ropy na světových trzích a také oslabení koruny. ​"Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině," podotýká Kovanda.

Pohonné hmoty zdražují nebývale citelným tempem od invaze Ruska na Ukrajinu, průměrná cena denně rostla o zhruba 30 až 40 haléřů. A motoristé musí počítat s tím, že ceny budou růst i v příštích dnech.

Související obsah

​"Již tak rychlé tempo zdražování, v případě benzínu nejrychlejší od roku 2010, může ještě akcelerovat. A to zejména v tom případě, že Rusko v rámci odvety za sankce Západu omezí své dodávky plynu či ropy do Evropy," připomíná Kovanda.

Podle něj je třeba počítat s růstem cen znatelně nad úroveň 40 korun za litr, dost možná až do pásma 45 až 50 korun za litr. "A to ještě v měsíci březnu, pokud situace kolem ruských dodávek eskaluje," dodává ekonom.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události