Domácí

Chceme dostat sirotky pryč z válečných zón, říká ředitel pěstounské organizace

Chceme dostat sirotky pryč z válečných zón, říká ředitel pěstounské organizace
Uprchlické centrum v Kongresovém centru v Praze Zdroj: TV Nova

Ukrajinu opustilo od začátku invaze více než milion lidí. Jsou mezi nimi především ženy a děti. Velké množství ohrožených dětí však na Ukrajině zůstává. Děti jsou bez rodin a nemá je kdo odvézt do bezpečí.

Češi pomáhají Ukrajině, jak jen to jde. Houfně zasílají peníze, oblečení, jídlo i nabíječky a ochotně zajišťují dopravu od hranic i ubytování. V tuto chvíli je však největším problémem uprchlíků se vůbec dostat na hranice Ukrajiny. Nejhůře na tom jsou děti, které nemají žádné zákonné zástupce.

Na tuto žalostnou situaci upozornil Zdeněk Soudný, ředitel charitativní organizace Dobrá rodina. Podle jeho slov přichází z Ukrajiny zejména ženy s dětmi, nepředstavitelným problémům však čelí děti bez rodičů a opatrovníků, které zůstaly samy ve válkou zasažených oblastech. Právě ty nemají možnost dostat k hranicím.

Související obsah

Organizace Dobrá rodina se jim snaží pomoci. "V bojových oblastech zůstávají v sirotčincích a ústavech děti, které nikdo neevakuoval. Snažíme se apelovat na ukrajinské úřady i vládu, aby tyto děti odtamtud dostaly," popisuje svoji práci Soudný.

Vyzývá také členy české vlády, aby se na záchraně opuštěných dětí podíleli. "Prosíme a vyzýváme relevantní ministerstva, aby ihned zajistila legislativní rámec péče a aby pomohla s dopravou těchto dětí z postižených oblastí do bezpečí České republiky," stojí v oficiálním prohlášení organizace.

Související obsah

Dobrá rodina však nemá reálné pravomoci, kterými by mohla dětem uvízlým ve válečných zónách pomoci. "Na evakuaci nemáme prostředky. Můžeme pouze čekat na hranicích," uvádí Soudný. Velkou naději spatřuje zejména v připravovaných humanitárních koridorech. Ty by umožnily volnou evakuaci lidí, kteří nestihli před válkou včas utéct.

V současnosti odvoz dětí představuje velké riziko. Kvůli bombardování je totiž v některých případech bezpečnější počkat na příměří. Pokusy o evakuaci by mohly ohrozit jak děti, tak kohokoliv, kdo by se je snažil odvézt.

Související obsah

Podle Soudného je v Česku velký zájem opuštěným dětem pomoci a lidé jsou ochotni si je i vzít dočasně domů. "Lidé tuto formu pomoci nabízí, ale zatím zde prakticky žádné takové děti nejsou," dodal Zdeněk Soudný.

Redakce TN.cz se obrátila na ministerstva vnitra a zahraničí s dotazem, zda jsou schopna pro tyto děti zajistit přepravu i na území cizího státu. V době vydání tohoto článku redakce nedostala jasnou odpověď. Lze ale předpokládat, že s dalšími kroky se čeká na vznik humanitárních koridorů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz