Domácí

Pomoc pro Ukrajinu na venkově: Nadšení, ale i zátěž pro rozpočet

Pomoc pro Ukrajinu na venkově: Nadšení, ale i zátěž pro rozpočet
Uprchlíci Zdroj: TV Nova

Do pomoci Ukrajině se zapojují nejenom velká města, ale i menší obce. Kromě pracovního vytížení to ale často představuje i nápor na rozpočet obcí a v některých případech ani není jisté, zda se jim podaří získat nějaké peníze od státu.

Už od začátku války na Ukrajině se do pomoci Ukrajincům zapojily obce po celém Česku. A nejenom ty velké. Ubytování, místa ve školách a zajištění dalších potřeb si na svá bedra vzaly i ty nejmenší vesnice a jejich obyvatelé.

Tetín

Například Tetín v Královéhradeckém kraji, který má 153 obyvatel, zařizuje pro uprchlíky z Ukrajiny ubytování. Kvůli tomu tam nechali předělat hasičskou zbrojnici. "Věnujeme 250 tisíc korun na předělání budovy, aby se v ní dalo bydlet. Mohlo by tam být ubytovaných až 10 lidí," řekl starosta Matěj Hlavatý (za STAN).  

V současnosti je v Tetíně už 12 Ukrajinců. Obec také uspořádala sbírku, lidé poslali 22 tisíc korun. Starosta pomáhá zajišťovat registraci na úřadu práce a školu pro děti. "Naše obec se skládá z liberálních lidí, kteří jsou ochotní pomáhat. Chápou tu situaci, která nastala, že si prostě ani sami nedokážou představit, že by museli ze dne na den opustit domov," dodal.

Související obsah

Ratíškovice

Ve čtyřtisícových jihomoravských Ratíškovicích je v současnosti ubytovaných asi 30 Ukrajinců. Kromě ubytování pro ně vedení obce připravilo i další služby. "Už v pondělí byli první dva žáci ve škole. Ve školce ale nebylo možné jen tak navýšit kapacitu, takže se dvě volná místa už zaplnila. I ve školce jsou tedy dvě ukrajinské děti," přiblížil ratíškovický starosta Josef Uhlík (KDU-ČSL).

Pomoc ale zatíží obecní rozpočet. "V radě jsme probírali další náklady, rozhodli jsme se, že uhradíme náklady na školku, což je na jednoho žáka asi 1 200 až 1 300 korun na měsíc, a stravné pro žáky na škole do konce června, to samé ve školce. Dál jsme rozhodli, že jelikož máme v obci krytý bazén, tak jsme v komunitním centru nabídli Ukrajincům možnost jeho využívání. Ty náklady se potom budou evidovat a uvidíme, kolik to bude na konci června," uvedl Uhlík. Zastupitelstvo také odsouhlasilo dar 100 tisíc korun na humanitární účely.

V Ratíškovicích pomáhá s ubytováním také společnost T Machinery. "K dnešnímu dni jsme u nás ubytovali celkem 20 osob a v následujícím týdnu očekávám příjezd dalších. Jelikož i jiné osoby z Ratíškovic nabídly své ubytovací kapacity ukrajinským občanům, začíná se ukrajinská komunita v naší obci poměrně rozrůstat," popsala o víkendu prokuristka společnosti Markéta Gajdíková.

Pod záštitou ministryně životního prostředí a bývalé starostky Ratíškovic Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) otevřela společnost také komunitní centrum.

Související obsah

Psáry

Západně od Prahy leží čtyřtisícové Psáry. Hned po vypuknutí války kontaktovalo vedení obce Ukrajince, kteří tam žijí trvale, a nabídlo jim pomoc s případným zprostředkováním ubytování pro jejich blízké, prchající z válečné zóny.

"Po celou dobu koordinujeme jak ubytovávání, tak potřebnou materiální pomoc či zprostředkování práce. Aktivizovali jsme síť dobrovolníků a od 21. března provozuje naše obec adaptační skupinu při ZŠ Amos pro ukrajinské děti s celodenním provozem. O děti se stará paní učitelka z Ukrajiny, kterou obec zaměstnala, a naši dobrovolníci. Ti pomáhají především s výukou českého jazyka a společnými aktivitami se školáky," popsal starosta Milan Vácha (za STAN).

Do pomoci se zapojují také obyvatelé, spolky a další organizace. "Dobrovolní hasiči pomáhají na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, sportovci nabízejí dětem volnočasové aktivity. Sousedé pomohli vybavit vše k bydlení, obstarat oblečení a potřeby pro děti, nakoupili čisticí prostředky i dobroty pro děti, donesli výtvarné pomůcky do adaptační skupiny nebo třeba zaplatili pro děti obědy ze školní jídelny," dodal Vácha. Nejvíce zatěžující pro Psáry jsou náklady na mzdu pro ukrajinskou učitelku.

Související obsah

Úvaly

Středočeské město Úvaly je domovem asi 7 000 obyvatel. Do pomoci Ukrajině se zapojilo hned 24. února. "Sešla se městská rada a odsouhlasili jsme dar 100 tisíc korun, načež následující týden to jednomyslně odsouhlasilo zastupitelstvo. Od 28. února jsme začali přijímat první uprchlíky," řekl starosta Petr Borecký (za Otevřené Úvaly – SNK). Celkem už je ve městě asi 140 až 150 uprchlíků.

Pomoc pro ně je rozdělená do stupňů. V tom prvním se uprchlíci dozví, kde si mohou žádat o víza, kde o dávky či o základní lékařskou péči včetně stravování. V druhém stupni je město seznámí s pracovními možnostmi v okolí. "Úvalští občané a podnikatelé mohou nabízet práci pro naše ukrajinské hosty, třeba naše technické služby nabízí práci, jako je úklid veřejných prostranství a podobně. A první lidé už práci našli. Ať už je to úvalská pekárna, či další podniky a provozy po okolí," vyjmenoval Borecký.

Takto rozsáhlá organizace ale vůbec nevyjde levně. "Počítáme s tím, že ten první měsíc to v celkovém součtu bude stát asi půl milionu korun, uvidíme, jestli něco dostaneme od státu. Ta pomoc je totiž nabízená pro kraje a pro ubytovatele, ale nesměřuje přímo k obcím. Skoro bych řekl, že za iniciativu následuje spravedlivý trest. A doufáme, že se to změní," okomentoval Borecký.

Úvalskou základní školu navštěvuje už 25 dětí. V domě dětí a mládeže zase mohou i dospělí navštěvovat kurzy češtiny, k dispozici je také psycholožka, která se domluví i ukrajinsky.

Mezi lidmi se ve sbírce vybralo asi čtvrt milionu korun. Kromě toho obyvatelé Úval nabízí výlet do okolí pro děti, poznávání pamětihodností ve městě a okolí, úvalské ženy také pro Ukrajince napekly a připravovaly snídaně.

Související obsah

Nedostatek míst

Největší problémy českých obcí, které poskytují pomoc, shrnula mluvčí Svazu měst a obcí ČR Alexandra Kocková. "V současné době se obce a města potýkají zejména s nedostatkem ubytovacích kapacit pro uprchlíky. K tomu se vážou místa ve školách a školkách pro ukrajinské děti či zdravotnická péče," uvedla.

Při zapojení se do pomoci uprchlíkům na našem území je nejlepší se obrátit na svou obec s rozšířenou působností. Pokud ale chce obec pomáhat přímo na Ukrajině, měla by se do toho pustit přes prověřenou organizaci nebo přes ukrajinskou ambasádu. "Důležité je mít na druhé straně solidního partnera. Mohou také požádat Svaz měst a obcí ČR o seznam našich partnerských ukrajinských měst a organizací," uzavřela Kocková.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz