Domácí

V Praze začala konference za rovnost platů. Ženy za stejnou práci stále berou méně peněz

Česká republika se, co se týče rovnosti platů, zasekla v minulém století. Jsme totiž jednou ze zemí, kde ženy za stejnou práci dostávají daleko méně peněz než muži. Hůře už jsou na tom jen Estonci, Korejci a Japonci. Na problém dlouhodobě upozorňuje projekt Equal Pay Day, jehož třináctý ročník v pátek odstartoval v Praze.

Od přírody jsou většinou starostlivé, pečlivé a udržují teplo domova. Vedle toho zvládají budovat i slibné kariéry. Jenže do rovnosti s mužskými polovičkami mají ještě daleko. "Ženy v České republice jsou stále výrazně znevýhodněny platově oproti mužům, protože za srovnatelnou práci pobírají třeba o dvacet procent nižší plat," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

A právě na to dlouhodobě upozorňuje konference Equal Pay Day. "Hlavním cílem je jednak upozornit na ten velký rozdíl a také povzbudit ženy v tom, že je potřeba slyšet jejich hlas," prozradila zakladatelka konference Lenka Šťastná.

Související obsah

​"Ženy jsou rozhodně takzvaně loajální zaměstnankyně. Jsou zkrátka vděčné za to, že jim někde ta šance dána byla, protože cesta k úspěchu není tak snadná," tvrdí hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI Lenka Simerská.

Díky své píli a odhodlání řadu velkých firem řídí ženy. "Já jsem začínala v pivovarnictví před 22 lety a to skutečně ještě bylo období, kdy toto odvětví bylo hodně o mužích," svěřila se Drahomíra Mandíková, členka představenstva společnosti Asahi Europe & International.

"Ženy patří do politiky, patří do businessu, patří do veřejné sféry. Ráda šířím povědomí o tom, jak ženy jsou úžasný a když se podpoří jejich potenciál, tak jejich limity jsou ve hvězdách," vyjádřila se modelka Taťána Kuchařová, která je předsedkyní správní rady Nadace Krása pomoci.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz