Ekonomika

Zájem by byl, ale peníze nejsou. Koupit si nemovitost je v ČR čím dál těžší

Úrokové sazby hypoték vzrostly za poslední tři měsíce o jeden procentní bod na 4,88 procenta. Vzrůst znamená, že na hypotéku dosáhne zase méně lidí. Nyní na ni dosáhnou už jen ti, kteří mají vyšší příjmy.

Výše úrokové sazby hypoték se blíží k pěti procentům. Taková hodnota ale nemusí být konečná. Některé banky navýšení sazeb teprve chystají.

"Plánujeme to od příštího týdne. Nebudu teď prozrazovat o kolik, ale budeme se pohybovat okolo pěti procent," informoval manažer pro hypoteční úvěry Komerční banky Ondřej Šuchman.

Dostupnost hypoték se zhoršila, když Česká národní banka od 1. dubna zavedla přísnější podmínky pro jejich poskytování.

Související obsah

"Lidé už si nemůžou brát ty takzvané devadesátiprocentní hypotéky, už vůbec ne ty stoprocentní. To znamená, musejí nyní dát alespoň dvacet procent ze svého, tedy alespoň pětinu z té zástavní ceny nemovitosti," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Výhodu mají lidé mladší 36 let. "Nabízíme jim hypotéky, kde stačí mít našetřeno pouze deset procent té vstupní ceny nebo ceny té nemovitosti," řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Žadatelé starší 36 let s průměrným platem musejí mít našetřeny stovky tisíc a výše hypotéky, na kterou maximálně dosáhnou, je 5,1 milionu korun. Byt v Praze o rozloze 60 metrů čtverečních ale stojí v průměru 7,5 milionu.

Související obsah

Ke zvyšování úrokových sazeb se postupně budou přidávat další banky. Pokud se ale objeví výhodná koupě nemovitosti, lidé by podle ekonomů neměli s nákupem otálet.

"S hypotékami lze v průběhu splácení hýbat. Lze si ji například zafixovat jenom na rok na dva, a poté podmínky hypotéky změnit. Kdežto s kupní cenou hýbat nelze," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Množství peněz, které proudí z hypotečního na realitní trh se kvůli zdražování pravděpodobně sníží. Poptávka po nemovitostech tedy nebude tak vysoká a ceny bytů i domů by měly klesnout.

Související obsah

Situaci nepomáhají ani rostoucí ceny za stavební materiál. "Ten zásah do rodinného rozpočtu je velmi citelný a výrazný, proto řešíme varianty, jak ochránit nemovitosti, aby se nemusely třeba prodávat v tom nejhorším scénáři," uvedl finanční poradce Jiří Bittner.

Hlavním problémem je teď podle odborníků nejistota způsobená válkou na Ukrajině a neustále se zvyšující inflace. Situaci komplikuje i nedostatek stavebního materiálu. Problémy ale prý teprve nastanou.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz