Domácí

Policie eviduje několik dopravních nehod s uprchlíky. Škody zaplatí garanční fond

Na českých silnicích potkáváme stále častěji auta s ukrajinskými značkami. Pohybují se v neznámém prostředí a často nemají ani pojištění. Policie už eviduje několik dopravních nehod řidičů prchajících před válkou. Česká kancelář pojistitelů se ale na podobné případy připravila a případné škody za ně zaplatí z garančního fondu.

Julija a její dcera Dáša před válkou utekly z vesnice u Kyjeva zhruba před dvěma týdny. Cesta autem do Česka jim trvala skoro čtyři dny. "Tam začali také bombardovat, tak nasedly do auta s tím, co měly na sobě a utekly sem. V Polsku na hranicích spaly v autě pár dní, bylo to hrozné," vypověděla příbuzná uprchlíků.

Julija si už zvládla vyřídit potřebné dokumenty pro pobyt a kurzy češtiny, aby si našla práci. Pro podobné případy ponechala Česká kancelář pojistitelů dvouměsíční lhůtu na vyřízení povinného ručení a případné škody za možné nehody v tomto mezidobí za uprchlíky uhradí.

Související obsah

​"Správní rada České kanceláře pojistitelů se v reakci na dění na Ukrajině rozhodla prodloužit bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel ze dvou na šest měsíců. Lhůta šesti měsíců bude i nadále počítána od opuštění ukrajinského území, nejméně však do 31. srpna 2022," vysvětlila nynější podmínky krytí škod mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Pavlisová.

Úřady zatím netuší, kolik řidičů prchajících před válkou v Česku je. Předběžně ale počítají, že by se škody mohly pohybovat v řádu jednotek milionů korun. "Policie České republiky eviduje za leden a únor celkem 35 dopravních nehod s účastí mezinárodní poznávací značky Ukrajiny s tím, že za březen se jedná o desítky případů," uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.

Související obsah

​V případě, že čeští řidiči budou řešit autonehodu s ukrajinskými řidiči, jsou postupy stejné jako při kterémkoliv jiném silničním incidentu. Sepíšou záznam o nehodě a na pomoc můžou přivolat policisty.

"Ten poškozený se může obrátit přímo na kancelář pojistitelů, my ty nároky vyřídíme a tu škodu mu zaplatíme," uvedl právník České kanceláře pojistitelů Vladimír Krejzar. Stávající zákony zatím neumožňují pojištění vozidel na ukrajinských registračních značkách. Experti tak počítají s legislativní úpravou.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události