Zajímavosti

Na Slunci vznikají obrovské skvrny. Dokázaly by pohltit celou Zemi

Na Slunci vznikají obrovské skvrny. Dokázaly by pohltit celou Zemi
Sluneční skvrny, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Astronomové zaregistrovali zvýšenou sluneční aktivitu. Potvrzuje ji především častý vznik slunečních skvrn. Jde o běžný jev aktivity Slunce i jiných hvězd, vědci však v posledních dnech zaznamenali, že ohromných slunečních skvrn přibývá. Některé z nich jsou již tak velké, že by se do nich vešla Země.

Vědce zabývající se vesmírem v posledních dnech zaujaly dva velké shluky slunečních skvrn, které se uskupily na povrchu Slunce. Obvykle jde o velmi běžný jev, který povětšinou život na Zemi příliš neovlivňuje, tyto jsou však znepokojivé zejména svojí velikostí. V budoucnu se k nim navíc má přidat třetí shluk.

Dva ohromné shluky slunečních skvrn, na které se astronomové soustředí, mají kódové označení AR2993 a AR2994. Zkratka AR v tomto případě znamená "aktivní region". Sluneční skvrny v těchto regionech mají rozlohu několika stovek milionů kilometrů. Ty největší jsou dostatečně velké, aby dokázaly pohltit celou Zemi, píše portál Live Science.

Související obsah

Sluneční skvrny jsou oblasti s nižší povrchovou teplotou než jejich okolí. Své jméno dostaly podle tmavšího zabarvení, díky kterému jsou na povrchu Slunce dobře viditelné. Nejmenší skvrny obvykle zaniknou po několika hodinách, ty největší vydrží měsíce.

Vznik slunečních skvrn je způsoben narušením plynného obalu hvězdy zvaného fotosféra. Ten narušují magnetické výkyvy, které odhalují vrstvu pod fotosférou. Ta může být až o dva tisíce stupňů Celsia studenější, kvůli čemuž působí na dálku jako tmavá skvrna na rozžhaveném povrchu Slunce.

Sluneční skvrny představují hrozbu zejména kvůli možným erupcím, které mohou zamířit k Zemi. V tom lepším případě se projeví pouze polární záře mimo arktické oblasti. Mohou ale také poškodit infrastrukturu, zejména satelity nebo elektrické vedení. K nejhorší takové erupci došlo v roce 2003, kdy způsobila masivní výpadky proudu v Evropě a Africe.

Související obsah

Astronomové přitom tvrdí, že Slunce bude pravděpodobně ještě aktivnější. Slunce totiž prochází jedenáctiletými cykly, které se počítají od roku 1775. Cyklus 25, v němž se Slunce právě nachází, ale ještě nedosáhl svého vrcholu sluneční aktivity.

Podle astronomů Slunce dosáhne své maximální aktivity v průběhu let 2024 a 2025. "Jsem si jist, že v příštích letech uvidíme ještě větší aktivní regiony. AR2993 a AR2994 velmi kolísají ve své velikosti a v žádném případě nereprezentují to, čeho je Slunce v současném cyklu schopné dosáhnout," uvedl pro portál Live Science astronom Dean Pesnell.

V Česku by mohla být vidět polární záře kvůli erupci na Slunci:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz