Koronavirus

Obyvatelé Šanghaje začínají být zoufalí. Konec lockdownu je stále v nedohlednu

Šanghaj nezaznamenala za posledních 24 hodin ani jeden nový případ koronaviru mimo izolované části města. Podle tamních úřadů jde o přelom v boji s vlnou pandemie, která Asii trápí už několik týdnů. Zda se místní dočkají většího rozvolnění, ale není jasné. Už teď jsou ale obyvatelé na pokraji sil. Ve městě jsou problémy se zásobováním potravinami, rodiny se nesmějí scházet a zdravotníci nestíhají.

Na západní polokouli se lidé pohybují bez roušek a bez obav se účastní hromadných akcí. V Číně jsou v lockdownu milionová města a jejich obyvatelé raději ani nechodí osobně kupovat potraviny.

"Virus je stále velmi infekční, ale vážných případů teď máme méně než dřív, takže doufám, že je šíření pod kontrolou. A současná pravidla by se tak měla upravit," domnívá se obyvatel Pekingu pan Jang. Jenže Čína momentálně zastává politiku nulové tolerance vůči covidu. V karanténě jsou i oblasti, kde se nový případ neobjevil už několik týdnů, takže šance na velké rozvolňování zatím není příliš velká.

Související obsah

​V Pekingu proběhlo už několik plošných testování. Místní doufají, že je nepotká stejný osud jako Šanghaj. Lidé tam nesmějí vůbec nic a například odpadky z uzavřených oblastí vyváží speciální četa.

Mnozí situaci v Šanghaji přirovnávají k Wu-chanu. Své o tom ví i Belgičan Philibert, který tam žije. Z domu může vyjít jen jednou za dva dny, aby si došel na PCR test. Původně měl lockdown trvat čtyři dny, poté se prodloužil na 14 dní. A i ty už uplynuly a konec je stále v nedohlednu.

Související obsah

​Philibert si sám nemůže koupit ani jídlo, všechno si musí objednávat. "Za krabici zeleniny, za kterou jsem dříve platil asi 130 korun, teď dám 500 až 600 korun. Platíme za to, aby nám dováželi základní potraviny," postěžoval si Belgičan na situaci v Šanghaji.

Čínu teď čekají pětidenní prázdniny a spousta lidí během nich míří pryč. Z Šanghaje se lidé ven nedostanou, ale Peking, který se pohybuje na hraně kompletního lockdownu, by si mohl rodinnými návštěvami a cestováním výrazně přitížit.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz