Domácí

Lidé v Kramolíně se bojí ukrajinských Romů. Hejtmanovi předali petici

Rozhodnutí ubytovat část romských ukrajinských uprchlíků v armádním objektu v Kramolíně na Třebíčsku vyvolalo obrovskou nevoli tamních obyvatel a téměř všichni podepsali nesouhlasnou petici. Dnes to někteří z nich dali pořádně najevo i hejtmanovi kraje Vysočina, který se do zařízení přijel podívat.

Měla to být poklidná prohlídka armádního střediska, vybraného k ubytování romských ukrajinských uprchlíků. Kramolínští ale dali nesouhlas s jejich ubytováním hejtmanovi Vysočiny Vítězslavu Schrekovi (ODS) pořádně najevo. Předali mu i petici s desítkami podpisů.

"Máme velký strach o lidi i o staré lidi. O zdraví, o majetek i o bezpečnost. Mluví se o dlouhodobé integraci, ale jak to bude probíhat, nám nikdo neřekl," říkají.

Kraj chce v případě problémů v Kramolíně a okolí posílit hlídkovou činnost policie. "Pokud chceme říkat, že pomáháme ukrajinským uprchlíkům, těžko můžeme říkat: pomáhejme, ale ne v naší ulici," uvedl Schrek.

Související obsah

Na prohlídku areálu ubytovny mohl nakonec jen hejtman. Média ministerstvo obrany pustit odmítlo. Pětačtyřicet uprchlíků bude mít k dispozici apartmány s koupelnami i společenskou místnost. "Je to ve velmi dobrém stavu," pochvaloval si Schrek.

Areál je oplocený. O uprchlíky by se v něm staral speciálně vyškolený personál. Jestli a jak často by mohli ven ze zařízení, zatím není jasné. Ministerstvo vnitra ladí poslední detaily ohledně celkem tří ubytovacích lokalit.

O tom, jestli tam opravdu skončí romští ukrajinští uprchlíci, by se mělo rozhodnout do dvou týdnů.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz