Ekonomika

Změny v paušální dani uleví malým a středním podnikům. Platí ve třech pásmech

Malým a středním živnostníkům a firmám by se mělo od příštího roku ulevit od daní i papírování. Ministerstvo financí představilo návrh, který počítá s posunutím hranice pro odvod DPH a paušální daně z jednoho na dva miliony. Nově by se měla paušální daň rozdělit na 3 pásma, místo nynější jednotné sazby.

Už od začátku nového roku by se daleko více podnikatelů mohlo zbavit zbytečné byrokracie spojené s daňovým přiznáním a plátcovstvím DPH. "Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony. Logicky stejně tak zvyšujeme hranici pro možnost paušální daně," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Ten, kdo chce žádat o paušální daň, nesmí totiž být plátcem DPH. "Zejména pro ty malé podnikatele na venkově byl ten limit milion korun limitem rozvoje. Ten přechod na to složitější plátcovství DPH ty lidi skutečně brzdil," řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš.

Související obsah

"Pro podnikatele je to žádoucí, protože budou mít snazší podnikání, méně administrativní zátěže a celkově lze očekávat, že i díky těmto opatřením přibydou noví podnikatelé," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

Oproti současnému systému paušální daně, kdy podnikatelé aktuálně platí měsíčně necelých 6 tisíc korun, bude ale ten plánovaný o něco složitější. Podnikatelé, kteří si vydělají do milionu korun tak příští rok budou platit měsíčně zhruba 6 500. Ti, kteří si vydělají do milionu a půl by měli odvádět státu každý měsíc 16 tisíc. A podnikatelé ve třetím pásmu by měli počítat s paušální daní 26 tisíc korun měsíčně.

Související obsah

Letos se rozhodlo využít paušální daň zhruba 80 tisíc podnikatelů. To je o přibližně 15 tisíc více než v loňském roce. Paušální daň v pravidelné měsíční platbě nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. K placení paušální daně se musí podnikatelé přihlásit nejpozději začátkem roku, ve kterém ji chtějí platit.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz