Zahraničí

Představa Finska v NATO Rusko rozzuřila. Hrozí vojenskou odvetou

Reakce Ruska na oznámení Finska, že požádá o vstup do Severoatlantické aliance, byla ostrá. Putinův režim toto rozhodnutí bere jako narušení dobrých vztahů, a pokud Helsinky skutečně vstoupí do NATO, ponesou za to podle něj následky. Ministr zahraničí Lavrov oznámil, že Rusko by muselo přijmout odvetné kroky, a to i vojenské.

Rozhodnutí Finska požádat o vstup do NATO se podle očekávání jeho sousedovi nezamlouvá. Na čtvrteční oznámení finského prezidenta a premiérky, že je nezbytné, aby se země stala co nejdříve členem Aliance, Rusko reagovalo výhrůžkami.

Finsko by podle něj tímto krokem narušilo stabilitu v regionu severní Evropy. Obavy svého souseda z agresivní politiky Vladimira Putina přitom ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním prohlášení nevzalo v potaz.

Související obsah

​"Ani ujištění Ruska, že nemá nepřátelské úmysly vůči Finsku, ani dlouhá historie sousedské vzájemné spolupráce nepřesvědčily Helsinky o výhodách zachování politiky vojenské neutrality," vyjádřil se ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vinu na tom podle něj nese přímo NATO, které Finsko k tomuto rozhodnutí přesvědčilo a jehož cílem je expandovat k ruským hranicím. "Vstup Finska do NATO by vážně poškodil finsko-ruské vztahy a udržení stability a bezpečnosti v regionu," zdůraznil ministr.

Výhrůžka odvetnými kroky

Pokud by se Finové skutečně stali členy Severoatlantické aliance, hrozí Rusko odvetou, a to i vojenskou. "Bude nuceno přijmout odvetné vojensko-technické i jiné kroky, aby se vypořádalo s hrozbami, které z toho vyplývají pro jeho národní bezpečnost," varoval Lavrov.

Související obsah

​Co vše se skrývá pod vojensko-technickými a dalšími kroky, ví pouze samotné Rusko. Už několikrát ale Putin i jeho okolí hovořili například o použití jaderných zbraní. "Pokud existuje hrozba pro samotnou existenci naší země, může být jaderná zbraň použita," řekl na konci března mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Finsko s podobnou reakcí počítalo. Na dotaz, zda si žádost o vstup do NATO Vladimir Putin nevyloží jako provokaci, prezident Sauli Niinistö odvětil: "Moje odpověď by byla: Můžeš za to ty sám, podívej se do zrcadla."

Stát se členem NATO zvažuje také sousední Švédsko. Očekává se, že rozhodnutí padne v příštích dnech. V pátek bude podle veřejnoprávní televize Sveriges Television představena analýza bezpečnostní politiky Švédska, která pravděpodobně dospěla k podobným závěrům jako Finsko. V neděli se pak sejdou vládnoucí sociální demokraté, aby se definitivně rozhodli. V pondělí by měla vláda formálně oznámit, zda Švédsko podá žádost.

Chorvatsko nedávno dalo najevo, že Švédsko a Finsko v NATO nechce:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz