Zahraničí

Expanze NATO je problém. Na vojenskou infrastrukturu zareagujeme, vzkázal Putin

Expanze NATO je problém. Na vojenskou infrastrukturu zareagujeme, vzkázal Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na summitu postsovětského vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB) v Moskvě řekl, že plány na přijetí Finska a Švédska do NATO považuje za problém. Pokud by aliance rozšiřovala vojenskou infrastrukturu, muselo by na to Rusko dle Putina zareagovat.

Putin v pondělí uvedl, že expanze NATO by byla pro Rusko problémem, který je potřeba blíže prozkoumat. "Rusko nemá žádné problémy se Švédskem a Finskem. Neexistuje žádné bezprostřední ohrožení Ruska. Ale expanze vojenské infrastruktury na toto území vyžaduje reakci," cituje prezidenta ruský deník Nakanune

Rusko se dle Putina rozhodne zareagovat podle toho, jaká hrozba zemi vznikne. Rozšíření aliance Putin považuje za zájem Spojených států amerických.

Případný vstup Finska a Švédska do NATO dříve v pondělí okomentoval také náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj by šlo o závažnou chybu, kterou Rusko jen tak nepřijme. "Neměli by si dělat iluze, že se s tím jednoduše smíříme," cituje Rjabkova agentura Interfax.

Související obsah

​Podle Rjabkova se bezpečnost Švédska a Finska tímto rozhodnutím neposílí. "A jakou formou zajistíme naši bezpečnost po této změně v NATO, to je samostatná otázka," řekl náměstek novinářům.

Vojenské napětí

​Rjabkov také zmínil, že obecná úroveň vojenského napětí v dané oblasti vzroste. "Předvídatelnost v této sféře se sníží. Je škoda, že zdravý rozum padá za oběť nějakému zdánlivému ujednání týkajícího se toho, co by se v této stále se vyvíjející situaci mělo dělat," vyjádřil se Rjabkov.

"Je to další závažná chyba s dalekosáhlými důsledky. Ale co dělat, taková je úroveň těch, kteří rozhodují v příslušných zemích," dodal Rjabkov.

Související obsah

Státy Švédsko a Finsko v neděli oznámily, že brzy podají oficiální přihlášku do Severoatlantické aliance. Ve Švédsku o víkendu vstup do aliance podpořila vládní Švédská sociálnědemokratická strana (SAP). Ta byla ještě donedávna proti, ruská invaze na Ukrajinu však změnila její názor.

Deník Mirror v pondělí informoval o tom, že ruské síly začaly k hranici s Finskem přesouvat jaderné střely. Dokazovat to má video z dálnice pořízené na cestě do západoruského města Vyborg, které je od finských hranic vzdáleno necelých 40 kilometrů. Ruští vojáci tam měli převést sedm balistických střel Iskander.

Představa Finska v NATO Rusko rozzuřila. Hrozí vojenskou odvetou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz