Počasí

Rádi byste v červnu na dovolenou k moři? Podívejte se, kde bude nejlepší počasí

Rádi byste v červnu na dovolenou k moři? Podívejte se, kde bude nejlepší počasí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nechcete čekat až na hlavní sezónu a rádi byste vyrazili na dovolenou k moři už v červnu? Dobrou zprávou je, že kvůli tlakové výši bude počasí v Evropě převážně slunečné s minimem srážek. V červnu už také ve většině dovolenkových destinacích výrazně porostou teploty, ačkoliv moře na některých místech bude spíše osvěžující než příjemně teplé. Podívejte se na srovnání vybraných destinací.

Chorvatsko

Červen bude v Chorvatsku převážně slunečný, bouřky a déšť se objeví jen ojediněle. Teploty se budou pohybovat od 17 stupňů v noci až po 32 stupňů přes den, ukazuje dlouhodobá předpověď meteorologického webu AccuWeather

Platí přitom, že teploty vzduchu i vody budou postupně růst. Například ve Splitu se budou první týden v červnu pohybovat okolo 25 stupňů, v posledním týdnu už bude podstatně tepleji – teploty budou dosahovat 30 stupňů. 

Související obsah

​V Šibeniku nebo Dubrovníku budou jak na začátku, tak na konci června ještě o pár stupňů vyšší. V Zadaru bude naopak chladněji, v prvním týdnu budou průměrné nejvyšší teploty 22 stupňů, na konci měsíce se ale opět vyšplhají až ke třicítce.

V červnu v Chorvatsku moře ještě nebývá úplně vyhřáté. Průměrně se teplota pohybuje okolo 21 až 22 stupňů. Nejteplejší bývá na západním pobřeží poloostrova Istrie, kde bývá jeho teplota lehce nad 23 stupni.

Itálie

Milovníci teplého počasí v červnu určitě nešlápnou vedle ani s dovolenou v Itálii. Podle dlouhodobých předpovědí se letos očekává předčasný nástup letní sezóny v celé zemi, včetně severních regionů, kde bude podle meteorologického webu Meteo Geornale pokračovat srážkový deficit z jara.

Související obsah

Sardinie a Sicílie poslední měsíc měly srážek poměrně dost, minimálně do poloviny června tam ale bude pršet podprůměrně. Sucho tam budou provázet nadprůměrně vysoké teploty, stejně jako v dalších regionech ve střední a jižní Itálii.

Podle meteorologické služby iLMeteo na začátku června mohou doznívat bouřky, od 3. června a později od 10. ale teploty prudce porostou a kvůli anticyklóně bude počasí stabilnější. Přesto se i v průběhu měsíce mohou vyskytnout bouřky. Budou spíše ojedinělé, nicméně velmi intenzivní a doprovázené i krupobitím.

Nejvyšší teploty se na začátku měsíce budou většinou pohybovat od 21 do 24 stupňů. Tepleji bude na severu u Jaderského moře, kde bude i rychlejší nástup tropických teplot. Naopak například v Sardinii bude v celém červnu průměrně kolem 25 až 26 stupňů. Počasí tam ale bude zase více slunečné než například v Kalábrii, kde se v červnu očekávají i bouřky.

Související obsah

​Co se týče teploty moře, vzhledem k výraznému oteplení se očekává, že rychle poroste. Ve Středozemním moři se aktuálně pohybují okolo 18 až 20 stupňů, již příští týden by se ale mohly vyšplhat na 22 až 23 stupňů. A to je stále květen. Nejteplejší moře bývá v červnu v regionu Kampánie, kde se blíží ke 24 stupňům.

Řecko

Co se června v Řecku týče, vyšší teploty budou na pevnině než na ostrovech. Například v Soluni bude už na začátku měsíce 30 stupňů, zatímco na Krétě "pouze" okolo 25 stupňů. Na Krétě či Rhodosu ale bude červen více prosluněný. V Soluni se v polovině měsíce očekávají déletrvající bouřky, které se pak vrátí i na konci měsíce.

V Řecku se v červnu teploty moře pohybují okolo 22 až 23 stupňů. Teplejší bývá například na Rhodosu, o něco chladnější na Krétě, zejména na začátku měsíce. Později už se moře zahřeje na příjemnou teplotu.

Španělsko

Podobně jako v Itálii i Španělsko očekává brzký příchod léta, v některých regionech budou teploty opravdu tropické. V Seville v Andalusii například budou už na začátku června dosahovat 29 stupňů, první týden ale nebude příliš slunečný. Ve zbytku měsíce si to ale sluníčko vynahradí a teploty půjdou ještě nahoru. Ve druhé polovině se budou většinou pohybovat od 34 do 35 stupňů.

Související obsah

​Ve Valencii bude o trochu chladněji. Například v Alicante měsíc odstartuje s teplotami okolo 23 stupňů, až v posledním týdnu se vyšplhají ke 30 stupňům. Ještě o pár stupňů méně bude na Mallorce, kde se v první polovině měsíce teploty budou pohybovat pouze kolem 20 stupňů.

Nejteplejší voda v červnu bývá v provincii Alicante ve Valencii, kde se průměrná teplota pohybuje od 22 do 23 stupňů. Stejně teplé moře bývá v tomto měsíci i na Baleárských ostrovech, zejména na Ibize a Mallorce. Na Kanárských ostrovech bývá naopak chladnější.

Korsika

Na Korsice ve Středozemním moři se teploty po téměř celý červen budou pohybovat od 29 do 32 stupňů. Začátek měsíce francouzský ostrov zahájí s 25 stupni, teploty ale záhy začnou růst a v poslední dekádě června už by neměly klesnout pod 30 stupňů. Deštivých dnů bude minimum, podle předpovědi bude panovat většinou slunečné počasí.

Související obsah

Kypr

Na Kypru bude v červnu již opravdu velmi teplo, teploty se po celý měsíc nedostanou pod 30 stupňů, ke konci se dokonce přiblíží až ke 35 stupňům. Počasí bude velmi slunečné, déšť a bouřky se neočekávají. Teplota moře tam ale v červnu bývá ještě poměrně nízká, průměrně se pohybuje lehce pod 21 stupni.

Turecko

V Turecku bylo letos neobvykle chladné jaro, které přetrvalo až do května. Dlouhodobé modely ukazují, že léto naopak bude velmi horké a suché. I v červnu se očekávají nadprůměrně vysoké teploty, ale spíše až v jeho druhé polovině. "V prvních dvou týdnech června budou teploty mírně podprůměrné a bude sucho," řekl deníku Hurriyet meteorolog Güven Özdemir.

Například v Istanbulu bude na začátku měsíce jen lehce přes 20 stupňů a až do konce měsíce teploty nepřesáhnou 27 stupňů. Na Turecké riviéře ale bude výrazně tepleji. V letovisku Alanya červen odstartuje třicítkami a toto tempo si udrží po zbytek měsíce, kdy se teploty budou průměrně pohybovat okolo 33 stupňů. Podobné počasí bude panovat i v Izmiru na pobřeží Egejského moře.

Jak na dovolené ušetřit, poradil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež (2022):

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz