Zahraničí

Z Azovstalu evakuovali 264 ukrajinských bojovníků, Rusové jim přislíbili lékařskou péči

Podle vyjádření náměstkyně ministra obrany Hanny Maliarové se v pondělí podařilo z ocelárny Azovstal v Mariupolu evakuovat do nemocnic v Ruskem okupovaném Novoazovsku a Olenovivce 264 ukrajinských vojáků. Informaci přinesl Kyiv Independent.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že v lékařských zařízeních v Novoazovsku bude ošetřeno 53 vojáků, kteří mají těžká zranění, zatímco zbylých 211 bude převezeno do Olenovky, aby mohli být zahrnuti do nadcházející výměny vězňů.

"Pokračujeme v úsilí o záchranu obránců, kteří zůstávají v Azovstalu," uvedl generální štáb. Dřívější zprávy uváděly, že v továrně, která zůstala jedinou Ukrajinou kontrolovanou oblastí Mariupolu, bylo až 1 000 ukrajinských vojáků. Podle Kyiv Independent prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém videoprojevu k národu v noci 16. května zdůraznil, že "Ukrajina potřebuje ukrajinské hrdiny naživu". Podle Zelenského Ukrajina pokračuje v jednáních o dosažení dohody, která umožní obráncům Azovstalu návrat domů. "Tato práce vyžaduje jemnost a čas," řekl prezident.

Související obsah

Azovský pluk Národní gardy a 36. brigáda námořní pěchoty, které se drží v ocelárně Azovstal, jsou posledními ukrajinskými silami bránícími téměř zničený Mariupol, ve kterém před válkou žilo 450 000 lidí. "Obránci Mariupolu plnili rozkazy, navzdory všem obtížím, zadržovali drtivé síly nepřítele po dobu 82 dnů a umožnili ukrajinské armádě přeskupit se, vycvičit více vojáků a získat velké množství zbraní z partnerských zemí," řekl v pondělním videoprojevu Denys Prokopenko, velitel pluku Azov.

"Za účelem záchrany životů celá posádka Mariupolu provádí schválené rozhodnutí nejvyššího vojenského velení a doufá v podporu ukrajinského lidu," dodal Prokopenko. Podle odhadů posádky v období mezi 24. únorem a 15. dubnem zabil pluk Azov ve městě asi 2 500 ruských vojáků a více než 5 000 jich zranil. Rovněž se mu podařilo zničit více než 60 tanků a dalších více než 30 poškodit. Tyto údaje nezahrnují úmrtí způsobená jinými ukrajinskými formacemi.

Podle ukrajinského velení tento pokračující odpor dokázal vázat nejméně 10 ruských taktických skupin praporu, které jinak mohly být nasazeny na jiných kritických osách útoků proti Ukrajině, což byla přibližně desetina všech ruských sil nasazených na Ukrajině.

Ukrajinští vojáci v Azovstalu opakovaně vyzývali ukrajinské a světové vůdce, aby našli způsob, jak je dostat z obležené továrny, potenciálně organizováním evakuace do třetí země. V továrně bylo uvězněno přibližně 1 000 ukrajinských vojáků. Podle jednoho z vojáků v Azovstalu bylo asi 600 z nich zraněno. Obráncům docházely léky a jídlo, mnoho těžce raněných živořilo v nehygienických podmínkách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz