Domácí

Nouzový stav: Vláda chce jeho prodloužení o další měsíc

Nouzový stav: Vláda chce jeho prodloužení o další měsíc
Petr Fiala (ODS) Zdroj: TN LIVE

Kabinet Petra Fialy v úterý jednal o uprchlické krizi v Česku. Vláda na mimořádném zasedání odsouhlasila, že bude žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Redakci TN.cz to potvrdil mluvčí vlády Václav Smolka.

Nouzový stav vyhlášený 4. března kvůli uprchlické krizi momentálně platí do 31. května. Pokud jeho prodloužení Poslanecká sněmovna schválí, potrvá do 30. června. Členové kabinetu Petra Fialy (ODS) opakovaně zdůrazňují, že nouzový stav české občany nijak neomezuje, naopak je užitečný v pomoci uprchlíkům.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) měl v úterý kromě schůzky s ministry také jednání se svým ukrajinským protějškem Denysem Monastyrskym. "350 tisícům jeho spoluobčanů jsme už poskytli dočasnou ochranu. Za tuto dobu jsme nezaznamenali nárůst kriminality. Je evidentní, že Ukrajinci prchají před válkou, nepřicházejí sem kvůli ekonomickým výhodám," uvedl Rakušan na twitteru.

Související obsah

Státníci spolu řešili také poválečnou obnovu Ukrajiny. "Pana ministra jsem pozval i na neformální radu ministrů, kterou pořádáme v červenci v rámci českého předsednictví. A slíbili jsme i pomoc s vyšetřením válečných zločinů. Čeští policisté se zapojí do mezinárodních vyšetřovacích týmů," dodal ministr.

Do Česka přichází uprchlíci z Ukrajiny již téměř tři měsíce. Podle údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR, si už u nás našlo práci více než 50 tisíc běženců. Z velké části se jedná o pozice v dopravě, výrobě, stavebnictví a velký zájem je také o uklízení. Nejvíce pracovních míst obsadili uprchlíci v Plzeňském kraji. Aktuálně jich tam pracuje 7 715. 

Související obsah

​Problémy s romskými uprchlíky má Praha, kde jich na hlavním nádraží nocují stovky. Situaci nevyřešilo ani postavení stanového městečka. "Stále tu nocuje 300 až 400 lidí (maminky s dětmi). De facto se jedná stále o ty osoby, které jsou tu již několik dní, čekající na procedury systému," uvedla v neděli pro TN.cz Mlada Hošková z Iniciativy Hlavák.

Na hlavním nádraží stále zůstávají uprchlíci i po otevření stanového městečka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz