Domácí

Senátor má plán, jak zajistit zubaře pro všechny. Je to absurdní, říká Šmucler

Senátor má plán, jak zajistit zubaře pro všechny. Je to absurdní, říká Šmucler
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Senátor a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec spolu s majitelem zubní kliniky Lubomírem Beranem sepsali výzvu a návrhy k zajištění stomatologické péče v Moravskoslezském kraji. Iniciátoři tvrdí, že v kraji nemá zubaře skoro 100 000 lidí. Šéf stomatologické komory Roman Šmucler ale výzvu označil za absurdní. Podle něj nikdo skutečně neví, kolik je pacientů bez lékaře s tím, že se jej pokoušeli najít.

Podle iniciátorů výzvy chybí v Moravskoslezském kraji zubař téměř 100 000 obyvatelům. Dokument podepsala stovka představitelů obcí a měst z Bruntálska, Karvinska a části Opavska. Kromě výzvy k zajištění stomatologické péče obsahuje také několik návrhů, jak ji v kraji zajistit. Výzva je určená ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) a šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi. Podpořilo ji také vedení Moravskoslezského kraje, které ji zveřejnilo na svém webu.

Autoři dokumentu navrhují, aby se na lékařské fakultě v Ostravě otevřel obor zubního lékařství, a tím pádem by bylo i více absolventů. "Máme také za to, že není šťastné, když chtějí čerství absolventi pracovat za přímou úhradu pacientem a vybírají si velká města, kde mají zaručen dostatek bohatší klientely, proto by absolventi měli tři roky po škole pracovat na smlouvu se zdravotní pojišťovnou, která by jim měla nabízet volné obvody," uvádí stomatolog Lubomír Beran z Ostravy.

Související obsah

​Iniciátorům se dále nelíbí ani skutečnost, že na lékařských fakultách studují posluchači ze Slovenska, kteří se po dokončení školy rozhodnou odejít zpět do své rodné země. "Myslím si, že by bylo fér, kdyby tito absolventi, a to nejen u oboru stomatolog, odpracovali v Česku alespoň pět let, což odpovídá době studií, případně by studium museli zpětně uhradit," prohlásil Ladislav Václavec.

Autoři výzvy dále požadují, aby kromě komise v Praze vznikla komise v Brně a v Olomouci, kde by bylo možné absolvovat aprobační zkoušku. "Posledním bodem je problematika rozdílných a často nemorálních cen za úkony u jednotlivých zubních lékařů, kdy by měla být jasně stanovena nejvyšší sazba," dodali iniciátoři.

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar uvedl, že je za podporu vzniku oboru stomatologie rád. "Jsme přesvědčeni o tom, že o obor bude zájem a naši absolventi mohou pomoci se situací, k níž dochází v Moravskoslezském kraji," okomentoval situaci Maďar.

"Předvolební kampaň" 

Podle šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera jde o výzvu senátorů a starostů, kteří zahájili předvolební kampaň. "Mnozí koupili či chtějí koupit vybavení zubní ordinace. To zní úžasně, ale nikdo to po nich nechce a smysl to nedává. V Česku máme nejvíce zubních lékařů v EU, kupodivu jsou i dobře rozvrstveni. Ale jsou postupně ve větších praxích, kde se specializují třeba na úrovni okresního města," napsal Šmucler redakci TN.cz s tím, že výzva je absurdní. 

Vyjádřil se i k jednotlivým návrhům, které jsou v dokumentu uvedeny. "Dát absolventa na vesnici s tím, že se bude bez dozoru učit na občanech, věru není gestem lásky k vlastním občanům. Osobně bych přiděleného lékaře nechtěl, může to být utrpení pro obě strany," vyjádřil se Šmucler.

Související obsah

​Ostravská fakulta podle něj má jiné problémy. "Pokud by měla absolventy, bylo by to za šest let. Máme ale 1 200 stomatologů bez smlouvy, mnoho v Moravskoslezském kraji," napsal Šmucler. Podle něj mají dostupnost stomatologické péče řešit pojišťovny.

"V Moravskoslezském kraji některé přišly se skvělými nápady a zaregistrovaly desítky tisíc pacientů. Máme velký úspěch u registrací u VZP v rámci programu VZP Plus. Pojišťovny si to vyzkoušely a řeší problém," sdělil Šmucler. Podle něj nikdo neví, kolik pacientů je rok bez zubního lékaře s tím, že jej hledali. "Jsou to jen řeči a dohady," dodal k tomu šéf stomatologické komory.

"Nejasný počet lidí bez lékaře"

Šmucler uvedl, že komora "tlačí" pojišťovny do toho, aby se sečetli všichni, kteří nemají a hledají lékaře. Na základě toho se problém "dotáhne". Podle Šmuclera ale není problém v počtu lékařů, ale v penězích. 

"A ty se v absolutním množství mají v příštím roce omezit. Peníze se posílají do nemocnic a bere si z nich i vláda. Stomatology to štve a jsme na straně pacientů, kteří si platí pojištění, ale vláda si peníze vezme a koupí za ně tank nebo dá dotaci nějaké firmě," vyjádřil se Šmucler a dodal, že se ze stomatologie peníze vytahovaly roky s tím, že si pacienti doplatí.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob redakci TN.cz informoval, že se šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) chystá v nejbližší době zřídit pracovní skupinu pro dostupnost stomatologie. Ta se bude problematikou zabývat.

Související obsah

​"Chceme postupné navyšování počtu mediků na vysokých školách a pracujeme na lepší organizaci zdravotní péče a informovanosti pacientů o dostupných kapacitách lékařů. Za tím účelem vzniká i interaktivní on-line mapa Mapa zdravotní péče | NZIP, na níž lidé naleznou lékaře výše uvedených specializací, kteří stále ještě mají kapacity registrovat nové pacienty," napsal Jakob.

Mluvčí resortu podotknul, že zřízení studijního oboru zubní lékařství nemůže mít okamžitý dopad na zlepšení péče kvůli nezbytné délce studia. "Touto situací se tu v minulých letech nikdo nezabýval a naší prioritou je podnikat kroky, abychom ji napravili. Dle platné právní úpravy odpovídají za dostupnost zdravotní péče zdravotní pojišťovny. Případné problémy s dostupností zdravotní péče lze hlásit na webu nedostupnapece.mzcr.cz," dodal Jakob.

Šéfovi VZP Zdeňkovi Kabátkovi podle mluvčí pojišťovny Viktorie Plívové výzva s návrhy zatím nedorazila, napsala to ve čtvrtek redakci TN.cz

Šéf komory vysvětlil, proč se ceny u zubařů liší:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz