Zajímavosti

Česko patří mezi deset nejbezpečnějších zemí. První místo v žebříčku nepřekvapí

Česko je devátou nejbezpečnější zemí na světě. Vyplývá to z každoročního srovnání, které zveřejňuje Světový index míru. Zahrnuje kriminalitu, ale také třeba ochotu obyvatel pomoci zraněnému. Nejlepší umístění zaujala Česká republika v roce 2016, kdy skončila šestá. Loni byla osmá.

Česko zůstává v elitní skupině deseti nejbezpečnějších zemí na světě. Proti loňsku jsme si sice o jedno místo pohoršili, ale stále patříme mezi světové lídry. Máme tady například nízkou míru kriminality, ruku v ruce s tím nízký počet uvězněných anebo prý i míru korupce.

Lépe než my jsou na tom například Dánsko, Rakousko, Slovinsko, Nový Zéland, Švýcarsko nebo Portugalsko. Zcela nejbezpečnější je podle indexu Island, kterému první místo patří už mnoho let po sobě. Ostrovní stát s pouhými sedmi stovkami policistů má například jen 130 vězňů.

Související obsah

​"Je to dáno mentalitou. Je to poklidná oblast, jsou to kliďasové, nic se tam neděje. Vůbec všechny severní, respektive skandinávské země, jsou velice vysoko v tomto hodnocení," vyjádřil se ředitel cestovní kanceláře Dezka Daniel Rejhons.

Česku k vysokému hodnocení pomáhají například velmi dobré vztahy se sousedními zeměmi a nízká dostupnost zbraní. Lidé se prý nebojí ani válečných konfliktů. "Jsme v tom centrálním regionu obklopeni dalšími bezpečnými zeměmi, jako je Rakousko, Polsko. Je to dáno naším umístěním ve středu Evropy," vysvětlil Rejhons.

Do hodnocení se promítá třeba i velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi nebo mírumilovnost demonstrací. Na chvostu žebříčku je letos Afghánistán a mezi deset nejhůře hodnocených zemí se dostalo také Rusko. Tradičně tam je i Somálsko, Sýrie, Demokratická republika Kongo nebo Irák.

Stále velmi dobře, ale hůř než Česká republika, jsou na tom podle indexu například Německo, Slovensko, Itálie, Polsko, Belgie nebo Spojené království.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz