Ekonomika

Češi se snaží bojovat s drahotou. Na těchto věcech šetří nejvíce

Ekonomická krize mění chování lidí. Hledají stále nové způsoby, jak by změnili své návyky, aby ušetřili. Podle bank se zatím krize nedostala do stadia, kdy by jejich klienti nezvládali splácet úvěry. Častěji než dřív ale lidé vyhledávají akce v obchodech s potravinami, přecházejí na levnější zdroje energií a snaží se být co nejvíce soběstační.

Drahota je teď asi nejčastěji skloňované slovo v českých domácnostech. Výdaje stoupají, ale platy zůstávají stejné. Šetřit se snaží prakticky každý.

"Vybíráme levnější obchody. Nejezdíme od obchodu k obchodu, ale když je v akci něco, co jíme, tak to koupíme třeba víckrát, protože víme, že to pak budeme potřebovat," svěřila se televizi Nova kolemjdoucí žena. "Topíme teď plynem, ale vzhledem k cenám plynu budeme řešit asi krb," doplnil ji její partner.

Ceny potravin jsou zřejmě tou největší zátěží. Lidé se proto přiklánějí k soběstačnosti a co lze, to si sami pěstují. V kurzu je také domácí výroba chleba. Potraviny i další zboží nakupují v akcích. "Třeba zeleninu pěstujeme u mamky na zahradě. Už si připadám jako starší důchodce. Jezdíme po akcích, no," prozradila mladá žena v anketě TV Nova.

Související obsah

​"Je to znát určitě při nákupu, všechno zdražuje, je to nepříjemné. Hlavně se rozmýšlím nad tím, co si koupím a co je nezbytně nutné," vyjádřil se k současné situaci další z dotázaných.

Velkou zátěží pro domácí rozpočty jsou také zvyšující se úroky úvěrů. Přesto prý v placení závazků patříme ke špičce v rámci Evropy. Lidé si raději něco odepřou, ale půjčky se snaží splácet.

"Evidujeme jenom jednotky případů, kdy klienti, kteří mají splátkové úvěry nebo hypotéky, žádají o odklad splátek nebo nějakou úpravu," řekl mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek. "Nesledujeme žádné výrazné zhoršení platební morálky našich klientů. Ani to, že by se zvýšil počet žádostí o odklad splátek," potvrdil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Podle některých bank se ve splácení úvěrů i přes současnou krizi dokonce ještě zlepšujeme.

Češi chudnou navzdory tomu, že mzdy stoupají:

Stále více rodin musí obracet každou korunu:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz