Ekonomika

Zeman jmenoval členy bankovní rady. Úrokové sazby se asi zvyšovat nebudou

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval nové členy bankovní rady. Viceguvernérkou ČNB se stala Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady. Novými členy bankovní rady jsou dále ekonomové Karina Kubelková a Jan Frait. Zamrazilová i Frait už v radě byli. Na začátku července musí být v sedmičlenné radě obsazena tři místa, aby se nahradili bankéři, kterým končí mandát.

Zeman ve středu jmenoval Zamrazilovou, Kubelkovou a Fraita novými členy bankovní rady. Zeman jim ve středu připomněl, že k boji s inflací může ČNB používat i jiné nástroje, než je zvyšování úrokových sazeb. 

"Děkuji současné bankovní radě, která včas rozpoznala povahu inflace a začala s ní včas bojovat. Tyto kroky nebudou nikdy populární, přesto tyto kroky byly nezbytné. A brzy se již začnou projevovat ve zpomalování inflace a růstu objemu peněz v ekonomice. Současná situace vyžaduje hlubší analýzu a další krok musí být pečlivě zvažován," prohlásila však po jmenování Zamrazilová. Ta už dříve v bankovní radě zasedala, stejně je na tom i Jan Frait.

Podle komentátora Hospodářských novin Luďka Vainerta nebude pravděpodobně v blízké době bankovní rada zvyšovat úrokové sazby. "Nový guvernér Aleš Michl to při poděkování prezidentovi slíbil a dá se očekávat, že mu prezident složil bankovní radu tak, aby mu noví kolegové pomohli slib splnit," řekl ve středu ve vysílání TN LIVE. "Pokud ne, tak by to bylo také pozoruhodné," dodal.

Související obsah

Zamrazilová v době, kdy byla členkou rady, bojovala proti oslabování koruny a prosazovala zvyšování úrokových sazeb. "Tehdy ale úroky klesaly a mnozí měli pocit, že už je to příliš," upozornil Vainert. Nyní je ale podle něj situace jiná. "Je něco jiného, když bojujete s úroky, když jsou u nuly, a obáváte se deflace. A je něco jiného, když jsou vysoko," vysvětlil. "Navíc se změnila situace, přibylo lidí s hypotékami a takový skok bude mnohem více bolet," dodal.

"Myslím si, že bude neutrální, nedá se tedy očekávat, že by byli tak velké holubice, jako je pan Michl, to z toho důvodu, že paní Zamrazilová a pan Frait už v ČNB působili. A i když rozhodně nejde o jestřáby, myslím si, že nejde předpokládat, že by byli až tak holubičí, jak mohli někteří sázet," zhodnotil nové členy bankovní rady ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Rada podle něj nakonec bude vyvážená. "Nastane možná období, kdy se nebudou zvedat úrokové sazby, bude to tedy v souladu s tou holubičí politikou, pokud si to ale situace vyžádá, tak se nakonec sazby zvedat budou," řekl Kovanda. "Je možné, že si přes léto dá pauzu se zvyšováním úrokových sazeb," předpověděl. Naposledy by se tedy mohly zvýšit na konci června, poté by měly zůstat do září stejné.

V reakci na nominování nových členů posílila vůči euru česká koruna. "To je znak toho, že nejsou žádní holubičí lidé. Kdyby to byly extrémní holubice, byli bychom svědky toho, čeho jsme byli svědky po jmenování pana Michla. A to je oslabování koruny," vysvětlil.

Michl už dříve slíbil, že do dvou let sníží míru inflace ke dvěma procentům. "Pokud to pan Michl slibuje do dvou let, dává si větší rezervu, tak trochu říká, že nebude poslouchat model expertů ČNB, kteří radí zvyšování sazeb, aby byl ten cíl dosažen," myslí si Vainert.

Rozhovor s Luďkem Vainertem:

ded, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz