Počasí

Padl červnový teplotní rekord. Nedaleko Prahy naměřili 39 stupňů

V Řeži u Prahy v neděli padl teplotní rekord pro měsíc červen. Meteorologové tam naměřili 39 °C. Teplota tak překonala dosavadní rekord z roku 2019, kdy v Doksanech 26. června naměřili 38,9 °C.

Teplota v neděli překonala rekord nejen na červen, ale i na astronomické jaro. Rekord padl i v Praze v Klementinu, kde se počasí sleduje již od roku 1775. Teplota se tam dostala nad 36 °C. V červnu tam ale nejvíce naměřili 30. června 2019, kdy teplota dosáhla 37,7 °C.

Nejtepleji ale bylo v Řeži u Prahy. Tam v 15:50 naměřená teplota překonala dosavadní rekord z Doksan, kde bylo v roce 2019 jen o desetinu stupně méně.

Související obsah

Na severozápadě Čech rekordy padly na všech stanicích. Chladněji bylo jen na Moravě a ve Slezsku. Teplota se tam totiž celý den pohybovala okolo 30 °C.

Podle meteorologů příští týden extrémní vedra vystřídá déšť s bouřkami. Například na jihu Moravy má ale i v pondělí teplota překonat 30 °C. "V souvislosti s přechodem studené fronty se v pondělí mohou vyskytnout intenzivní bouřky (s možností supercel, squall line) s kroupami nad dva centimetry, nárazy větru i kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů v hodině) a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů," varoval ve své výstraze Český hydrometeorologický ústav.

Rady, jak se při vedrech vyhnout problémům:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz