Zahraničí

Macron ztratil v parlamentu absolutní většinu. Francii hrozí politická paralýza

Francouzský prezident Emmanuel Macron ztratil v nedělních parlamentních volbách absolutní většinu v Národním shromáždění. Jeho koalice sice ve volbách zvítězila, ztratila ale desítky křesel, a bude tak muset v parlamentu hledat spojence, aby prosadila svou agendu. Podle předsedkyně vlády je situace bezprecedentní. Pokud vítězná koalice nebude schopná spolupracovat s jinými stranami, hrozí Francii politická paralýza.

Prezidentská koalice Ensemble (Společně) sice zvítězila v parlamentních volbách, jejichž druhé kolo se odehrálo v neděli, o úspěchu se ale hovořit nedá. Nepodařilo se jí totiž získat absolutní většinu. Ztratila desítky křesel na úkor levice i krajní pravice, které výrazně posílily. Koalice Ensemble vybojovala 245 křesel, na absolutní většinu jich přitom potřebovala 289. 

Francouzský deník Le Parisien výsledky druhého kola voleb označil jako "facku pro Macrona". Premiérka Élisabeth Borneová prohlásila, že aktuální situace je bezprecedentní. Vítězná koalice nyní musí hledat v parlamentu spojence, jinak nebude schopná efektivně vládnout.

"Jako hlavní síla nového Národního shromáždění budeme od pondělí pracovat na vytvoření akceschopné většiny. Neexistuje jiná možnost než se spojit, abychom zajistili stabilitu naší země a provedli nezbytné reformy," prohlásila krátce po skončení voleb Borneová.

Související obsah

​Další dvě nejsilnější uskupení v parlamentu ale o spolupráci zájem nemají. Levicová Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES), kterou do voleb vedl Jean-Luc Mélenchon, získala 142 křesel a stala se nejsilnějším opozičním hlasem. Třetího nejlepšího výsledku (89 křesel) dosáhlo krajně pravicové Národní sdružení, tedy strana Marine Le Penové.

"Toto vítězství je vítězstvím francouzského lidu. Dnes v noci vzal svůj osud opět do vlastních rukou a učinil Emmanuela Macrona prezidentem menšiny. Toto vítězství je naše," vyjádřila se Le Penová v neděli v noci.

Situaci, která ve Francii nyní nastala, tamní občané nezažili dlouhá desetiletí. Naposledy nově zvolený prezident nezískal v parlamentních volbách absolutní většinu v roce 1988. Pokud by vítězná koalice nedokázala v parlamentu najít spojence a nastala by patová situace, Macron by nakonec mohl vyhlásit předčasné volby.

Prezidentské volby ve Francii se uskutečnily letos v dubnu. Macron se stal po 20 letech prvním znovuzvoleným prezidentem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz